Patenty koncernů na rostliny představují pro zemědělce velké nebezpečí. O tragédiích, které vyvolalo v Indii svou politikou Monsanto, je v médiích dostatečně. Přes 200 000 malých pěstitelů spáchalo nakonec sebevraždu, viz článek Válka o semena a o holý život. V minulém článku jsme psali o schválení přístupu koncernu Du Pont na německá pole. Co to znamená pro Evropu, jsme už psali. Problémům kolem GMO se věnovalo tematické číslo GMO, danajský dar (2013-07).

Problém je, že když dojde k opylování pole zemědělce, hospodařícího tradičně, pylem z pole osazeného geneticky upravenými semeny Monsanta nebo jiného koncernu, hrozí zemědělcům velké pokuty. Po delší době nemůže už nikdo říct, jaká semena se v plodnici vlastně nacházejí. Ten, kdo vlastní patent, může žalovat zemědělce, který vůbec netuší, že mu na poli roste geneticky upravená plodina. Tento případ se stal v USA, kde je 90 % veškerého osiva sóji v rukou Monsanta. Ve státě Indiana nakoupil jeden farmář v malém silu, kam dodávali různí menší zemědělci semena, sójové boby. Jednalo s GMO mix a část pocházela od Monsanta. Farmář je konvenčním způsobem pěstoval dál a využíval semena v další generaci, která si vypěstoval. Monsanto ho zažalovalo, že pěstoval dál ze svých semen. Všichni farmáři musí podepsat, že nesmí dále uchovávat a množit semena rostlin této firmy a jsou povinni nakupovat semena každý rok znovu od Monsanta. Po dlouhých tahanicích rozhodl nyní Nejvyšší soud, že bylo porušeno patentové právo a farmář musí uhradit Monsantu škodu ve výši 85 tisíc dolarů. Viz náš článek o podobném patentovém sporu - (Monsanto vyhrálo žalobu u Nejvyššího soudu USA).

U případu papriky, která byla nakřížena s divokou jamajskou paprikou, jde však ještě o víc. Podle názoru kritiků občanské iniciativy „Žádné patenty na semena“ nejde v žádném případě o vynález koncernu Syngenta. Pokud si kliknete na tento PDF-dokument, najdete zde základní dokumentaci k problematickému přenášení genetických sekvencí. Z vlastnosti volně rostoucí rostliny se najednou stává patent jedné multinacionály. Syngentu nyní žaluje 32 pěstitelů, ekologických a rozvojových organizací z 26 zemí. Ti nyní protestují u Evropského patentového úřadu proti patentování papriky švýcarským koncernem.

Boj o potraviny už běží delší dobu. Uchvácení moci nad základními složkami lidské výživy cestou patentování znamená, že lidstvo nakonec bude závislé na několika nadnárodních koncernech, které už teď nikomu neodpovídají. Viz články věnované tajně připravované transatlantické smlouvě (Transatlantická a transpacifická smlouva připravuje novodobé otroctví).

Co dělají čeští Zelení pro osvětu a občanskou aktivizaci v tomto směru? Předsedu Zelených Ondřeje Lišku zřejmě nejvíc pálí aktuálně problémy Ukrajiny, jak je vidět z oficiálních stránek této zvláštní partaje. Škoda, že Zelení přestali být zelení. Nabízí se tady prostor pro jinou politickou stranu. Jak jde takovou stranu ideově vytunelovat, to ukázal příklad Zelených v Německu.

Zdroj článku najdete zde.