Starší článek Dodávka střel S-300 do Sýrie má prý ochladit horké hlavy komentoval ruské rozhodnutí splnit rok předtím uzavřené smlouvy se Sýrií poté, co Západní Evropa a USA začaly přímo dodávat zbraně syrským povstalcům. Šlo zejména o protiletadlové baterie SS-300, video zde.



Izraeli ovšem leží v žaludku hlavně dodávka 72 střel typu Jachont, které spolehlivě zabezpečí obranu proti letadlovým lodím v okruhu 300 km a stejně tak zasáhnou pozemní cíle. Smlouva byla podepsána před občanskou válkou. Jednalo se o celkovou dodávku ruských zbraní za 300 miliónů dolarů, která tehdy ani dnes není rozporu s mezinárodními úmluvami. Mobilní střela Jachont odpalovaná přímo z aut stačí k tomu, aby USA a EU nemohly zničit Sýrii podle libyjského scénáře. Popis těchto nadzvukových samonaváděcích střel s plochou dráhou letu najdete zde.



Dalším problémem spojenců jsou vynikající ruské protiletadlové systémy SA-22 Pantsir S1. Tyto mobilní rakety stačí ochránit syrský vzdušný prostor ve vnitrozemí. Izrael nyní provedl několik náletů na údajná skladiště zbraní střel Jachont, které ovšem byly včas odvezeny.

Bombardování ruských zbraní ovšem znepokojilo v Izraeli mnohé aktivisty. A ti se začali nahlas ptát, kam tato politika zemi dovede. Jedna věc je bombardovat skladiště Hizballáhu a přímo podporovat zbraněmi "bojovníky za svobodu" původem z Libye, z Kataru a ze Saúdské Arábie.

Druhá věc ovšem je, porušit vzdušný prostor suverénního státu bez vyhlášení války a zde bombardovat zbraně dodané jinou supervelmocí. Článek Goading Putin: The insanity of Israel's military policy položil otázku, co by udělal Izrael, kdyby jim totéž udělala Sýrie a útokem letadel zničila základnu amerických střel Patriot. Izraelský komentář se ptá, kam dala současná vláda rozum. Jednostranné útoky znamenají faktické vypovězení války, nejen podporu terorismu a kanibalismu "bojovníků za svobodu", jako to bylo předtím.

To je možná důvod, proč do Izraele zamířil v těchto dnech znepokojený generál Martin E. Dempsey, který je náčelníkem vojenského štábu ozbrojených sil USA. Hlava armády má prý diskutovat o íránském jaderném programu, aby měla média o čem psát. Ale podle deníku Yedioth Aharonoth přijel generál Dempsey diskutovat se svým protějškem generálem Moshe Ya’alonem a premiérem Benjaminem Netanyahuem o jiných, pro USA mnohem znepokojivějších věcech. Ve skutečnosti se jeho jednání týká hlavně eskalace izraelských útoků na ruská zařízení prodaná Sýrii. Stejně tak přijde na přetřes i bombardování íránských jaderných zařízení, což fakticky znamenalo, že Izrael vypověděl válku další mocnosti na Blízkém východě.

USA už dobře ví, že poměr sil v Sýrii a tím i na Blízkém východě se zásadně změnil po vyhrané válce vládních vojsk premiéra Asada podporovaného Íránem. Vojenské možnosti USA začaly být velice omezené. Viz odmítnutí USA podílet se na sebevražedné letecké blokádě syrského vzdušného prostoru chráněného ruskými zbraněmi. Bezhlavé harašení zbraněmi provozované Izraelem není USA právě po chuti.