Prokuratura v New Yorku oznámila, že zastavila bankovní operace firmy Liberty Reserve, která údajně vyprala objem peněz v hodnotě 6 miliard dolarů. Americká justice je známa tím, že má velmi selektivní přístup k bankovním operacím a k praní špinavých peněz. Pokud banky patří do kategorie "too big to prosecute", pak je jejich počínání beztrestné a banky platí pouze symbolickou pokutu.

Nad tímto postupem třídní spravedlnosti se pozastavila při výslechu vládních úředníků senátorka Warrenová, viz článek Warrenová: Jak to, že žádný bankéř není v base? Kritické novináře a nezávislé aktivisty náhlý záchvat pracovitosti prokurátorů v New Yorku dosti udivil, zvlášť pokud se vezme k úvahu jejich systematická nečinnost v jiných, mnohem větších bankovních kauzách, kde se perou peníze drogových kartelů. Viz seriál o londýnské City jako metropoli podvodu.

Kolem finančních služeb Liberty Reserve se proto začínají množit otazníky, o co vlastně běží. Virtuální banka měla přes milion uživatelů, z nichž asi 200 tisíc žije ve Spojených státech. Objektivně viděno, tato banka kryla své klienty a nedávala o nich žádné další informace, ani o jejich transakcích. To ovšem dnes a denně beztrestně dělají všechny podniky na daňových rájích, viz naše stálé info k aféře Offshore-Leaks a k daňovým rájům. A přes tyto pobočky legálně perou miliardy nezdaněných dolarů i velké firmy jako Apple nebo Google, viz náš nedávný článek. Čím se liší Liberty Reserve od legálních organizací pro transfer peněz jako Western Union nebo MoneyGram? Pokud nechceme pouze papouškovat oficiální prohlášení z USA, je lépe se podívat na hlavní náplň služeb Liberty Reserve.

Služba Liberty Reserve hrála klíčovou roli při transakcích nezávislé virtuální měny Bitcoin. Za minimální poplatek zajišťovala finanční převody této měny a její propojení na běžný bankovní systém. O virtuální měně Bitcoin jsme podrobně psali v čísle věnovaném nezávislým měnám, viz tematické číslo o alternativní ekonomice (2013-12). Dále je důležitý článek Bitcoin ohrožuje finanční monopoly, posiluje svobodu slova, kde najdete rozhovor s Amirem Taakim, jedním z tvůrců software platebního systému Bitcoin. Americká vláda nevraživě sleduje tuto virtuální měnu, kterou se mezinárodním regulátorům dosud nepodařilo udržet na uzdě.

Útok proti hlavní finanční instituci, která zajišťuje převody Bitcoinu do reálné měny a naopak, je znamením doby. Banksteři sdružení kolem skandálu se sazbami LIBOR jsou měřeni jiným metrem než firma s finančními operacemi virtuální měny, které tvoří pakatel z hlediska objemu finančních prostředků. Operace proti celosvětovému obchodu s měnou mimo kontrolu bankovní oligarchie a států ukazuje na dvojí měřítko americké federální spravedlnosti. Na druhou stranu je ovšem nutno připomenout, že postup justice lze formálně ospravedlnit s tím, že byly porušeny mnohé bankovní předpisy.