Nejprve fakta. V roce 2010, tedy dávno před rozvrácením Sýrie občanskou válkou a rituálním lidojedstvím povstalců, Moskva a Damašek podepsali dohodu o dodávce 4 baterií střel země-vzduch S-300. Každá baterie obsahuje 6 odpalovacích ramp. Celkem mělo být dodáno do Sýrie 144 raket o doletu 200 km za cenu 900 miliónů dolarů. Střely spolehlivě ochrání Sýrii před každým vzdušným útokem, včetně střel s plochou dráhou letu a neviditelných letounů. Vyšší verze S-300V jsou schopné sestřelit i balistické rakety. Do ruské výzbroje byly rakety S-300 zařazeny v roce 1979 a nyní se vyrábějí v mnoha verzích. Rusové tyto střely v oslabené exportní verzi běžně prodávají. Dokonce si je koupili i Američané a v ruské licenci je dělá i jihokorejský Samsung. Propagační video k prodeji S-300 a srovnání s americkými střelami Patriot máte zde.


Mimochodem, Rusové jednají s Tureckem o prodeji vyššího celku S-400, který má dvojnásobné krytí a sestřeluje balistické střely až do výšky 60 km. Moskva s podepsanou dodávkou S-300 do Sýrie dlouho váhala, i během války. Situace se změnila tento týden. Saúdská Arábie a Katar, hlavní externí účastníci konfliktu, zvýšily intenzitu zbrojních dodávek, které logisticky podporuje i CIA. Nárůst vyzbrojování následuje po systematických porážkách demoralizovaných a vnitřně nejednotných rebelů, viz nedávný článek k eskalaci konfliktu. Evropská unie nyní oficiálně rozhodla, že zruší dosavadní embargo na dovoz zbraní do Sýrie a dodá zbraně či jinou vojenskou podporu povstalcům. Tím by se porušily dosavadní mezinárodní dohody žádající neutralitu okolních zemí.

Rusové se tedy rozhodli splnit již podepsané dodávky S-300 pro Asadův režim, aby prý "zchladilyněkteré horké hlavy". Zbraně není možné využít v přímém boji, protože slouží pouze k ochraně vzdušného prostoru. EU namítá, že zrušení embarga pouze reaguje na poslední dodávku ruských střel Jachont do Sýrie (viz článek Fakta o Sýrii). Následující mapa z Le Monde ukazuje, které země jsou už nyní přímo zapojeny do konfliktu v Sýrii.



Zrušení embarga EU a reakce Moskvy ukazuje, že situace v Sýrii dostává povahu mezinárodního konfliktu. Hrozba z Moskvy možná horké hlavy v EU zchladí, ale Izraeli už zvedla teplotu. Rusové jim jasně řekli, že si nepřejí útoky stíhaček na syrské území, což Izraelci, jak známo, nejméně dvakrát nedodrželi. Izrael podle hesla "rozděl a panuj" pochopitelně pilně podporuje místní "bojovníky za svobodu" buď přímo původem z Libye, Kataru a Saúdské Arábie nebo těmito státy podporované.

Dodávka střel S-300 by pravděpodobně ochránila syrský vzdušný prostor proti komukoliv, a to do hloubky 300km. Zatím obě strany, tj. Moskva a EU, do Sýrie nic nedodaly, jen se omezily na diplomatická prohlášení. A k jednacímu stolu se zatím nikomu nechce, proto se haraší zbraněmi.