V noci 2. prosince 2005 v jedné zapadlé dědině Tverské oblasti byl zaživa upálen ve vlastním domě místní farář, otec Andrej Nikolajev, společně s manželkou a se třemi dětmi. Pravoslavní kněží se totiž mohou ženit před svěcením. Dřevěný dům měl mříže na oknech, vrazi vylomili dveře železnou tyčí. Některé stopy ukazují na to, že vraždu spáchali místní alkoholici. To by bylo třeba obvinit prakticky celou vesnici, protože někteří vyměňovali za pálenku dokonce prkna z vlastních baráků. Otec Andrej tvrdě bojoval proti alkoholismu. V několika rodinách se přestalo pít a začali budovat farnost. Ale vztahy faráře ke zbytku obyvatelstva vesnice byly velmi napjaté. Jeho dům už byl jednou vypálen, naštěstí nikdo nebyl zraněn. Místní pijani již kostel několikrát vyloupili a ukradené ikony směnili za vodku. Televize vysílala měsíc před vraždou reportáž o činnosti otce Andreje, který se zmiňoval i o vyhrůžkách, včetně faktu, že musí každou noc s puškou hlídat kostel. Ale vraždu možná nespáchali místní alkoholici. Vyskytují se i názory, že na alkoholika šlo o příliš profesionální jednání. Pak by připadali k úvahu dodavatelé samohonky nebo organizovaní vykradači kostelů. Vyšetřovatelé nevylučují ani nehodu. Uvidíme, co ukáže vyšetřování.
/n/n
Faktem je, že většinu vražd v Rusku páchají nikoli mafiáni a teroristé, ale anonymní vrazi v opilém stavu. Zabíjejí své známé nebo příbuzné, a to z úplně banálních důvodů. Před půlrokem otřásl ruskou veřejností jiný případ. Šestnáctiletý domorodý pastevec bestiálně zavraždil rodinu městských turistů v pohoří Altaj. Přilákalo ho jejich auto, jež náhodou zahlédnul. Moje známá, která asi před 15 lety pracovala v jedné přírodní rezervaci poblíž mongolské hranice, byla otřesena postojem místních lidi k podobným vraždám. Do vesnice právě se vrátil z vězení jakýsi Vasja, který kdysi v opilecké rvačce zavraždil svého souseda Peťu. Obyvatele vesnice se dívali na vraždu jako na nějakou nehodu: "Vasja je fajn chlap, Peťa byl fajn chlap. To se prostě občas mezi chlapy se stává, co naděláme."
/n/n
Nejde o novou věc. V Lermontově povídce „Fatalista“ (1830) najdeme podobnou epizodu. Na Kavkaze kráčí vesnicí úplně opilý kozák se zakrvácenou šavlí. Právě s ní zabil prase. Kolemjdoucí důstojník ho ptá: „Koho hledáš?“ Kozák odpovídá: „Tebe!“. A zabije důstojníka. Příběh je smyšlený, ale ukazuje něco z dnešní reality Ruska. Po převratu v ruštině vzniklo slovíčko „otmorozok“ které znamená „člověk bez morálních zásad", tj. mrazivý typ i pro samotnou galerku. Otmorozok je schopný libovolného zločinu, svědomí mu kompletně chybí. V 90. letech se tak označovali mafiáni a „noví Rusové“ schopní zločinu pro luxusní auto a vilu, třeba v Karlových Varech. Od té doby se zbohatlíci většinou už zklidnili, pokud se nepostříleli navzájem v mafiánských konfliktech. Mnozí z nich se přestěhovali do ciziny, třeba i do zmíněných Varů. Tak či onak, morálka „střední třídy“ (v Rusku se diskutuje, co to je v našich podmínkách) se za poslední léta výrazně zlepšila. Možná i díky solidní praxi západních firem investujících v Rusku, možná i díky šíření pravoslaví. Ale ti, kdo se nepřizpůsobili novým podmínkám, ti klesli až na samé dno. Současní otmorozkové jsou schopni čehokoliv, jen pro láhev pálenky. Viz popsaný příklad vraždy.
/n/n <table><tr><td>
<img src="./clanky/image/273_andrej.jpg" alt="otec Andrej se svou rodinou" border="1"></td></tr></table>
/n/n