Po posledním mediálním cirkusu kolem ústavní stížností Tomio Okamury na české TV se ukázalo několik věcí. Tento milý hoch se ukázal jako čistý simpleton v přímém přenosu. Předtím jsme měli nějakého jiného demagoga podobného typu, jmenoval se Miroslav Sládek. Fenomén jménem Tomio Okamura a podobná politická nedochůdčata jako Jana Bobošíková mají nyní v českých televizích hlavní pre-prezidentské slovo.

Formát pořadu TV představujícího prezidentské kandidáty musel nechat soudného člověka úplně tumpachového. Kdo z televizní režie vymyslel podobnou šaškárnu? Kandidáti byli představeni bez jakékoliv kritické reflexe a souvislostí. O jich politické minulosti nevíme nic, asi ani nemáme nic vědět. Kandidát Sobotka má touhu: referendum o přijetí eura. Ale v jeho podání a otázkách moderátora česká ekonomika neexistuje. Otázka nezaměstnanosti vůbec nepadla, asi to bylo předem domluvené.

Další otázka, která je totálním tabu, je trvalý vzestup cen. Inflace roste, platy stagnují nebo se snižují a ceny rostou. ČNB jasně potvrdila, že přírůstek cen na poslední čtvrtletí 2012 byl více než tříprocentní, viz dolní graf.Nikdo neutrácí, nemá z čeho, a proto Kalousek zvedl daň z nemovitostí. Státní kasa je vykradená, proto Kalousek už nemůže plně financovat obce. Ať si pomohou samy a samy vydírají lidi, jako je tomu v této zemi dobrým zvykem. Proto MF umožnilo zvýšit daně obcím a krajům, aby do vykradené obecní kasy dostalo peníze od těch, kteří ještě něco mají na účtu. Jinými slovy: z našich vlastních peněženek jsme začali platit účet za vykradený stát.

Finanční transfery ze státního rozpočtu směrem k obcím trvale klesají. A současně s tím se uvolňují regulační omezení k výběru místních poplatků. A čekají nás i další výdaje. Poslanci v květnu 2012 schválili senátní znění novely zákona o místních poplatcích. Podle ní obce nyní navyšují roční poplatky např. za svoz odpadu až na tisíc korun za osobu. V současnosti je přitom strop o polovinu nižší. Stejně tak se zvednou všechny ostatní poplatky. Je jasné, že každého z nás budou čekat rozdílné daně ve městech, která jsou více či méně vykradená.

To nikomu z moderátorů a z prezidentských kandidátů nestojí za řeč? Anebo se všichni domluvili, že o možnosti bankrotu Česka na řecký způsob nebudou před volbami mluvit?