U nás nejsou stejná rizika

Alexandr Bělov

Prosinec 05, 2012

Kudrinova společnost odstavených znova hledá strašáky.

Obyvatelstvo paličatě podporuje Vladimira Putina, který houževnatě obrací pozornost úřednictva topícího se v radikálně liberální dogmatice a vlastních "schematech", na sociální otázky. Už od počátku roku 2000 hovořil o zvýšení penzí z tehdejší prakticky nuly a uspěl. Přes odpor ministra financí Kudrina. Jednalo se sice o minimum, ale přesto to znamenalo, že mnozí penzisté už dále nemuseli prohrabávat nádoby na odpadky, jako tomu bylo v devadesátých letech.

Nyní jsou v pozornosti a projednávání státní zaměstnanci. Jejich práce je službou státu a oni nemohou brát mzdy nižší než například rozvozci pizzy nebo metaři z řad migrantů. Jedná se o učitele, lékaře, pracovníky kultury, vysokoškolské pedagogy, vychovatelky v mateřských školkách. Všichni ti, ale i další, jsou motorem civilizace a jsou také jedním z pilířů střední třídy. Putin postavil mzdy zaměstnanců veřejného sektoru za prvořadý úkol.

Prezident zde má oponenty, kteří si říkají opozice. Je však otázka, čí zájmy tato opozice hájí. Je známo, že jistý "výbor občanských iniciativ" pod vedením Kudrina "předhodil" veřejnosti pojednání a rozsáhlé prohlášení s názvem "2012: Vláda a naše společná rizika", které podepsali známí radikální liberálové Gozman, Gontmacher, Dmitrijev a Jurgens. (typická "ruská" jména, až na Dmitrijeva). Vyzývají vládu, aby vstoupila do dialogu s veřejností. Za veřejnost ovšem považují individua, která se loni v zimě srotila na Bolotnoj ploščadi. Kreml si naštěstí zachovává schopnost neuhýbat před vydíráním. Ze zahraničí se stále častěji ozývá negativní hodnocení Ruska a to nejen od diplomatů, ale i od obyčejných lidí. Trpí tak mezinárodní prestiž země. Ta se nyní jeví jako nejpřednější a proto se musí hledat příčina každé manifestace. Již zapomenutý Gorbačov a jeho rodina se svou perestrojkou měli na Západě velký ohlas, přesto to nepomohlo od rozpadu Sovětského svazu.

Autoři elaborátu po jasně zbytečném politizování konečně přešli k tomu hlavnímu. Za jejich tézemi ční primitivní kudrinská politická ekonomie. Stěžují si na " deklarování pravidelného zvyšování sociálních povinností vlády". Tvrdí, že na zvyšování sociálních závazků nejsou peníze. Jak to myslí? "Výboři" snad předpokládají, že lidé čekají stanovení měsíčních mezd v oblasti ve výši 10 tisíc eur? To je totiž pro liberální kruhy hranice pro zařazení do "tvůrčí třídy". Mýlí se. Lidé chtějí byť skromný, ale důstojný život. Potřebují mít bydlení, vychovávat děti, mít odpovídající práci a nemuset donekonečna dělat "vedlejšáky". Jestliže jsou ve stabilizačním fondu rozvoje přes 4 biliony rublů, musí to stačit na přijatelné sociální zajištění většiny Rusů.

Bude-li splněno to, co Putin slibuje, bude absolutní většina obyvatel "imunizována" proti pseudoopoziční hysterické propagandě.

Kudrinovci se vytasili s kritikou. Jedna z kritizovaných záležitostí hlásá: "Vláda nedokáže zformulovat program na nejbližších šest let, už několikrát se projednání odložilo." Je pravda, že na současnou vládu je vznášeno mnoho otázek a autoři pojednání připomínají problémy zbytečně.

Kritika rychle sklouzává do povrchních výkřiků. Příkladně: "Vznikají situace, které demonstrují nedostatek pozornosti státu dokonce i k nejdůležitějším objektům infrastruktury. Nejčerstvější případ je několikadenní přepravní kolaps na dálnici spojující Moskvu se Sankt-Petěrburgem." Ano, až na to, že započetí budování současné trasy bylo zmařeno váženými "občanskými aktivisty". Bývalý ministr financí Kudrin podnikal všechno pro to, aby nedopustil "ztrátu" státních prostředků na infrastrukturní projekty. Tvrdil, že budou tak jako tak rozkradeny nebo neefektivně utraceny.

Aktivisté strašili zhoršením situace "v důsledku přírodní katastrofy, etnického konfliktu, chyby úředníků, nebo obvyklým korupčním skandálem". Kudrin a spol. doporučují vládě "jedinečný únik" z jimi vyfantazírovaného strašáka.

Podle nich je třeba "hovořit s protestujícícmi masami", odmítnout "konfrontační rétoriku k rozhořčené menšině" a vytvořit "podmínky pro normální profesní činnost novinářů". Jenže nic z kritizovaného se neobjevuje. Ani konfrontační rétorika, ani rozhořčená menšina či neexistence dialogu.

Pouze případ novinářů stojí za zmínku. U opoziční rozhlasové stanice Echo Moskvy, placené státním Gazpromem, je potřeba uvažovat o nenormálnosti některých jejích žurnalistů. Ti ve svých urážkách a potupách státu, historie země a základních hodnot zašli tak daleko, že by jim to v žádné jiné zemi netrpěli. Ostatně soudě podle tezí Kudrinovy komunity žijí a uvažují liberální opozičníci v prostoru, který nemá mnoho styčnýchj bodů ani s ruským, ani s celosvětovým děním.

Převzato z File-rf.ru

Putinův projev bude věnován korupci a patriotismu

Prosinec 07, 2012

Bude se jednat o promluvu k Federálnímu shromáždění. Informace pochází od Izvěstijí. Informovaný spolupracovník Kremlu dodplnil, že obě témata jsou zajisté důležitá, avšak základním poselstvím bude jednota ruského národa. Putin se zejména dotkne národnostních vztahů a vzájemných vztahů mezi náboženstvími. Má v plánu rovněž prokázat plnění sociálních závazků vyhlášených při předvolební kampani.

Zvláštní blok chce věnovat práci novinářů. Hodlá promluvit o tom, že media musí informovat nestranně a nezávisle na politických prioritách.

V prvních náčrtcích Putinovy promluvy je rovněž kritika blízkovýchodních revolucí a připomenutí dominance USA na internetu.

Převzato z Lenta.ru

Začátkem roku předešly speciální služby devadesáti dvěma teroristickým útokům

Prosinec 11, 2012

Podle šéfa Federální služby bezpečnosti (FSB) Bortnikova se podařilo v roce 2012 spolu s odvrácením 92 teroristických útoků ještě překazit činnost řady vůdců band náležejících k organizátorům teroristických akcí. Bylo rovněž zadrženo přes 600 banditů a jejich kompliců.

Bortnikov ještě upřesnil: "Napomohlo tomu zjištění tak vážných zločinů, jakými byly sebevražedné atentáty v roce 2010 na stanicích metra Ljubjanka a Park kultury, v roce 2011 na letišti Domodědovo a letos na stanici dopravní policie v Machačkale."

Podle vysokého úředníka Národního výboru pro boj proti terorismu Orlova bylo od počátku letošního roku spácháno 260 teroristických činů, v roce 2011 jich bylo 365 a v roce 2010 - 779.

Převzato z Ria.ru