Načítání...
 

Archiv Zpráv jednou větou

NCOZ: Policie bude kvůli podzimním volbám zasahovat proti kampaním frustrovaných Covidem-19
Policie musí v kontextu podzimních voleb do sněmovny vyhodnocovat a zpracovávat desinformační kampaně. Kvůli Covidu-19 se nekonají extremistické akce dříve obvyklé. Nahradila je veřejná shromáždění frustrovaných a negativně ovlivněných vládními opatřeními. Dochází k polarizaci a k legitimizaci desinformace a konspirace. Terorismus zastavila opatření proti cestování mezi státy. Nyní se odehrává na Facebooku. (Česká justice)

Potopí Rusové příště britskou loď?
Na úvod si zrekapitulujme, co se právě stalo v krymských vodách. Za prvé, loď HMS Defender záměrně vplouvá do ruských vod pod záminkou, že Britové neuznávají to, co nazývají "anexí" Krymu. Britové to popírají, ale poté, co viděli, že před HMS Defender vybuchly čtyři bomby, změnili svůj kurz, jak Rusové požadovali. (The Saker via Zvědavec)

KULTURA ANEB KDO JE TADY ÚCHYL
Fejeton o perverzitě novodobé cenzury. (Kulturní noviny)

Turecko oficiálně odstoupilo od istanbulské úmluvy
Turecko ve čtvrtek oficiálně odstoupilo od úmluvy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Krok dnes opět hájil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož březnovým dekretem země od úmluvy odstoupila. (Novinky.cz)

Jako v době nesvobody. Soud strhal další bezdůvodné zákazy ministerstva
Nejvyšší správní soud (NSS) konstatoval, že omezení stravovacích i ubytovacích služeb na přelomu dubna a května bylo rovněž v rozporu se zákonem. Podobně již soud zrušil dvě desítky jiných nařízení, u nichž nejčastěji postrádal odůvodnění. Jak uvedl soudce Josef Baxa, neodůvodněné zákazy a příkazy daly vzpomenout na dobu nesvobody před rokem 1989. Opatření, jimž lidé nerozumí, budou sotva respektovat, připomněl. (Novinky.cz)

Čína vyhrála boj proti malárii, po 70 letech kampaně zcela zbavuje zemi nemoci
Světová zdravotnická organizace (WHO) poblahopřála Číně a udělila asijskému národu certifikaci bez malárie po 70leté misi, při které snížila počet případů z 30 milionů na nulu. (RT)

SRDCE MEZI DVĚMA ZEMĚMI
Nová knížka Dva životy, dvě kultury, dvě země. (Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti) přibližuje příchod Řeků do Československa po 2. světové válce a jejich soužití se zdejší společností. Formou osobních vzpomínek a rozhovorů čtivě přibližuje duši lidí, kteří se vztahují ke dvěma zdrojům osobní identity. Je to ojedinělý a přínosný titul v dnešní knižní nabídce. (Kulturní noviny)

Jan Schneider: Některé tajné spisy opravdu patří do odpadků
Kdesi v Anglii, na hromadě odpadků za autobusovou zastávkou našel ranní chodec v úterý 22. června tajné spisy britského ministerstva obrany, obsahující mimo jiné plán britské námořní provokace vůči Rusku. Šlo o proplutí křižníku Defender ruskými výsostnými vodami kolem Krymu... (První zprávy)

Ministr zdravotnictví není římský diktátor, neudržel se správní soud
I soudci mají smysl pro humor. Vyplývá to alespoň z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) zrušit již několikáté omezující opatření ministra zdravotnictví kvůli covidové epidemii. A vypadá to, že si z úředníků ministerstva zdravotnictví již vyloženě utahuje. (iDnes)

POCTIVÉHO UMĚNÍ, JAKÉ PŘEDSTAVOVALA LIBUŠE ŠAFRÁNKOVÁ, MÁME UŽ JEN JAKO ŠAFRÁNU
Lze o Libuši Šafránkové, která zemřela minulou středu, říct ještě něco, co dosud nebylo řečeno? Pokusme se o to. (Kulturní noviny)