V roce 2014 jsem psal dva články o bídě západního žurnalismu, který na Ukrajině a na Blízkém východě mlčí k vraždám novinářů.


A klikněte si v heslech na jména zavražděných novinářek Serena Shim a Yara Abbas. Teď běží případ saúdsko-arabského novináře jménem Jamal Khashoggi. Ten si šel vyřídit nějaké osobní věci na saúdský konzulát v Ankaře. Podle zpráv z různých zdrojů shrnutých v Russia News (ZDE) byl tento novinář mučen speciálním týmem, který pro tento účel přiletěl přímo z Rijádu. Vedl ho neúspěšný šéf tajné policie odpovědný za debakl Saúdů v Jemenu. Tělo novináře bylo rozřezáno na kusy a odvezeno z ambasády. Takovou věc nelze udělat bez příkazu nejvyšších míst, to je jasné.

A nyní se podívejte na reakci korporátního listu Washington Post, pro který Jamal Khashoggi pracoval jako novinář v zahraničně-politické rubrice. Tady je článek WP rekapitulující fakta případu vzhledem k příslušnému řezníkovi. O rozřezání těla a forenzních nálezech turecké policie se tam nic nedozvíte. Přílet vládních katů tam sice popsaný je, ale v podání článku vypadají spíše na saúdské turisty. O politickém pozadí této vraždy si v něm také nepočtete. A přitom tento novinář pro WP pravidelně psal, a to vcelku velmi mírně. Prozápadně vysvětloval, že válka v Jemenu a v Sýrii je dobrá věc na pomoc demokracii a pro svržení nepřijatelných režimů. Ale pokud se vraždění dostalo už příliš daleko (rozuměj - máme to s teroristy prohrané), tak bychom měli respektovat vůli místního lidu. Ale hlavním důvodem jeho vraždy byl fakt, že patřil k politické opozici současného vládce Muhammada bin Salmana.

Korporátní plátek vlastněný Bezosem obětoval vlastního novináře zájmům koncernu. Nikdo přece proti sobě nepoštve hlavní zadavatele reklamy na světě. Jednou jsme seděli s kamarády u piva a zkoušeli jsme odhadnout, kolik stojí Saúdy koupení všech velkých novin. Tuto korupci provádějí proto, aby globálně přikryli politické a teroristické svinstvo, které dělají doma a na Blízkém Východě. U nás je to stojí pakatel, ale západní noviny musí být o dost dražší. Tam to asi třicet stříbrných nespraví a jde o miliardy dolarů zabalené do vývozu zbraní. A to je cena za rozřezaného novináře. A nyní k ruským RT News a k dalším novinám jako Intercept. Ty buď podávají podrobnosti o vraždě (RT), nebo odhalují zázemí amerického mlčení (Intercept ZDE). V posledně uvedeném Greenwaldově článku také najdete vysvětlení, jak a proč rafinovaně mlčí k vraždě vlastního novináře Washington Post uplacený Saúdy.

Tak to shrňme. Prostituce novinářů jim zcela jistě škodí na zdraví. Šílené režimy je rozřežou na velvyslanectví na kusy a pak přivezou do rodné země diktátora, aby ho potěšili tímto zajímavým dárkem. Protože se presstituti prodali korporacím, tak jsou zbytné zboží, stejně jako všichni ostatní korporátní žoldnéři. A když je třeba, tak jsou tito zbytní žoldnéři obětováni pro vyšší zájmy příslušného majitele novin. Tak vznikl zajímavý paradox. Noviny na Západě umně manipulují vraždu svého zaměstnance. Tuto vraždu naopak do detailů odkrývá ruské médium, které Washington Post systematicky obžalovává z manipulace. To je svět, ve kterém žijeme.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!