Rád bych naše čtenáře upozornil na film Trumbo, nominovaný na letošního Oscara v kategorii „nejlepší herec v hlavní roli“. Co je na tomto filmu tak pozoruhodného? Pojednává o scénáristovi Daltonu Trumbovi, který obdržel dva Oscary za nejlepší scénáře k filmům „Prázdniny v Římě “ a The Brave One Oba však napsal pod pseudonymem, neboť byl na tzv. Černé listině Hollywoodu. Za nedostatečnou výpověď před "Výborem pro neamerickou činnost" byl odsouzen k 11 měsícům vězení, které si také odpykal. Patřil k tzv. „Hollywoodské desítce“ pronásledované za „komunistickou“ činnost. Trest nekončil vězením, ale zákazem povolání. Proti Trumbovi a jeho kolegům se postavila taková esa Hollywoodu jako Ronald Reagan, Hedda Hopper či John Wayne .

Svobodu ano, ale Ameriku si rozvracet nedáme. Ach, jak je podstata každé moci stejná. Dnešní antikomunisté se mohou prostřednictvím vynikajícího filmu shlédnout v těchto postavách i po 65 letech. Na tehdejší antikomunistické šílenství doplatily v USA ztrátou zaměstnání, rodiny či dokonce života tisíce lidí. Je dobré vzpomenout, že hony na čarodějnice se nekonaly jen na východ od železné opony, a boj za svobodu myšlení a projevu je nutné vést i v tzv. Západní demokracii. Dalton Trumbo v tomto boji obstál a navzdory věznění, zákazům a další perzekuci se podílel mimo výše uvedených na dalších skvostech světové kinematografie: Spartakus , Exodus , Johnny si vzal pušku či Motýlek

Za povšimnutí stojí také film z roku 1973 věnující se atentátu na Kennedyho „Executive Action “, jenž byl ihned po uvedení do kin v USA zakázán. Samotný film Trumbo česká kina uvádět zatím nechystají. Film je ovšem možné nalézt třeba na serveru "ulozto" a české titulky jsou ke stažení ZDE .


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!