Smrt velitele jménem Alexandr Bednov alias San Sanyč alias Batman vyvolala velké rozpaky. Možná šlo o faktickou popravu nařízenou voleným orgány LNR, především jeho šéfem Igorem Plotnickým. Jde o důležitou věc, kterou ovšem nejsme schopni kvalifikovaně posoudit z reakcí, které máme k dispozici. Navíc k této věci prozatím mlčí z našeho hlediska klíčoví velitelé s velkou autoritou jako Givi, Motorola a především Alexander Mozgovoj, který za velitele vede neoficiální jednání s vojenskými jednotkami Ukrajinců. Vzhledem k těmto nejasnostem uvádíme pouze dostupná fakta. Klíčové články s komentáři, včetně videí najdete zde.

Nikolaj Viktorovič Starikov je ruský veřejný a politický činitel, spisovatel, bloger, publicista, viz jeho zajímavý komentář k situaci na Ukrajině s českými titulky.


Ke smrti Batmana jsou důležité tyto stránky s reakcemi a videi.

http://www.liveleak.com/view?i=8f0_1420375015
http://www.liveleak.com/view?i=5b3_1420328271
http://www.liveleak.com/view?i=5d7_1420350455
http://www.liveleak.com/view?i=c5f_1420339614
Z českých zdrojů hlavně toto, viz Vlkovo bloguje .
Video z pohřbu Bednova najdete zde:
http://colonelcassad.livejournal.com/1975748.html

Státní zastupitelství LNR vydalo tiskovou zprávu, ve které bylo uvedeno, že Bednov se údajně bránil zatčení, a tak byl zabit. V mnohých však vyvolalo zdůvodnění prokuratury pochybnosti, protože fotografie z místa vraždy verzi o odporu vyvracejí. Soudě podle těl spálených v kabině, bylo přepadení náhlé a jakýkoli odpor odsouzených byl nemožný. Batman a jeho okruh patřil ke kritikům Plotnického, zejména jeho problematického stylu vládnutí, viz článek na OutsiderMedia (Igor Plotnickij: Analytická zpráva ). Obecně se Batmanovi vytýkaly tyto věci:

  • mučení vězňů, což se ovšem děje na obou stranách pro zpravodajské účely;
  • zneužití humanitární pomoci, platí totéž; všichni velitelé si berou, co je třeba pro své jednotky nebo to dostanou přímo;
  • neochota podřídit své jednotky společnému velení bojových operací.

Podívejte se také na toto video od 1:57 a na rozhovor s ním pro novoruská média zde . Batman tvrdí, že za celou dobu bojových událostí u něj zahynuli 4 lidé a měl celkem 20 raněných. Má široce založenou rozvědnou činnost a tvrdí, že vojenského hlediska jde na Donbasu o plnohodnotnou válku, ne o občanskou válku. Při občanské válce se lidé střílejí puškami. Zde válčí regulérní armáda státu proti vlastním občanům pomocí letectva a dělostřelectva, cíleně likviduje celé obce ve válečné zóně, provádí lokální vraždy civilistů a genocidu. Z morálního hlediska jde o občanskou válku, válku bratra proti bratrovi.


Na tomto videu Batman upozorňuje na porušování podmínek příměří a říká, že jeho jednotky na sebe vzaly "policejní" pravomoci a úspěšně bojují proti zločinu a alkoholismu. Minské příměří byla podle něj zrada, viz toto video .

Známý bloger Saker odpovědně komentující ukrajinské události považuje vraždu Batmana za velmi vážnou věc a pro jistotu několik dní počkal se svým hodnocením, dokud si nezjistil fakta. Jeho anglický komentář najdete zde . Shrňme jeho závěry, protože je považujeme za důležité. Útok na Batmanův konvoj považuje za vraždu na úrovni atentátu a bohužel možných pachatelů může být až příliš mnoho:

  • Plotnickij jako šéf Luhanské národní republiky;
  • za všechno na Ukrajině může Putin...;
  • novoruská drogová mafie a kriminální podsvětí;
  • ukrajinská junta z Kyjeva a obecně všechny složky, které chtějí vytvořit incident pod falešnou vlajkou a připsat jej opolčencům;
  • speciální jednotky NATO a USA. Navíc Vladimír Gromov, velitel kontrašpionáře v Luhansku tvrdí, že on sám už byl terčem útoku právě těchto složek.

Obecné mínění praví, že vraždu nařídil Plotnický, který se začal obávat růstu Batmanova vlivu a vojenské moci. Klíčová zkouška demokracie v Luhansku bude v tom, zda vůbec úřady provedou nestranné vyšetření celé vraždy. Pokud ne, tak mají na krku případ teroru srovnatelného s kyjevskými jednotkami ATO, které ovšem tyto věci páchají zcela systematicky, a dokonce i na bezbranných civilistech.

Velitel Givi, jeden z nejslušnějších velitelů fronty, nabídl bojovníkům od Batmana, že je vezme k sobě do brigády. Tím by je uchránil od dalších represí a násilných pokusů o jejich odzbrojení, případně zabití. Autorita Plotnického po tomto činu šla rapidně dolů u všech polních velitelů, přičemž už předtím byla velmi nízká z mnoha velmi věcných důvodů. Z reakcí velitelů se podívejte na reakci velmi vlivného velitele kozáckých jednotek Demova (zde ) a hlavně reakci proruského Strelkova, viz tento článek česky . Stelkov tvrdí, že žádnými motivy nelze zdůvodnit vraždu. Dokonce ani kdyby Batman a šest jeho vojáků byli démony v lidském těle, nelze je zničit tak, jak bylo učiněno – není tu sebemenšího náznaku zákonnosti (dokonce ani výjimečné), ani elementární lidské morálky. Pokud si Batman zasluhoval zatčení, či dokonce trest, bylo třeba to udělat ne cestou gangsterského přepadení, i kdyby to organizátoři tohoto přepadení nazvali "speciální operací".