Články o Sýrii upozornily v různých souvislostech na otřesené postavení dolaru jako světové měny (Fakta o Sýrii IX. aneb Bytí a nebytí dolaru). A tento trend ještě zrychlil po napětí mezi Ruskem a USA, k němuž EU poslušně papouškuje americkou pozici. V poslední době zesílily spekulace o pádu dolaru jako rezervní měny. Proti svědčí fakt, že dolar dělá měnovou rezervu 60 % finančního objemu na světě a společně s eurem je to 90 %. Při obchodování je bilance ještě markantnější, viz tento graf.Graf jasně ukazuje superioritu dolaru při světových výměnách. Jenže většina těchto transakcí jsou petrodolary a tam se situace rychle mění, díky nezdařené okupaci Sýrie a zdejší prohrané válce. Další důvody jsou interní zadlužení USA, chaotická domácí politika (viz "dluhový strop"), inflace a kvantitativní uvolňování, včetně invaze fiat money do měnového systému. Co dále svědčí proti všemocnému dolaru?

Nic netrvá věčně, ani dolar

Následující schéma ukazuje přehled světových měn v evropských dějinách.Dolar nemá předplacenu věčnou existenci jako světová měna, je jen poslední v řadě, prozatím. Důvody k oslabení pozice dolaru jsou následující, viz tento blog. Hlavní důvod je jednoduchý. Kdo nechce, tak dolar nepoužívá a Čína navíc provozuje odstraňování dolaru ve vzájemných výměnách s jinými státy jako svou hlavní politiku. Tady jsou hlavní důvody pro pád dolaru jako světové měny.

  • Čína a Japonsko obchodují ve vlastních měnách při bilaterálním obchodě.
  • Země BRICS připravují obchodování ve vlastních měnách.
  • Čína a Rusko obchoduje ve vlastních měnách při bilaterálním obchodě.
  • Vliv Číny v Africe roste a tím i používání jejich měny.
  • Mezi Čínou a Sjednocenými arabskými emiráty už nefungují petrodolary, ale jüan.
  • Indie kupuje od Íránu ropu za zlato.
  • Čína brzy donutí Saúdy, aby obchodovali ropu za jüan.
  • Země v OSN a MMF chtějí světovou měnu mimo dolar.
  • Svět nenávidí USA a proto nechce dolar.

K tomu poslednímu. Nedávno byly zveřejněny každoroční výsledky z průzkumu neoblíbenosti USA vedeného ve 130 zemích. Top desítku máte v článku Deset zemí, kde lidé nejvíce nenávidí USA. Role světového četníka a boj proti tzv. "terorismu" způsobily totální nesouhlas obyvatelstva v mnoha zemích. Americká administrativa interně už dávno ví, že jejich zahraniční politika a vojenské operace jsou hlavním zdrojem protiamerických nálad a teroristických útoků. Dolar patří k atributům této destruktivní politiky.

Pro USA to bude znamenat, že jejich dluhy zůstanou doma a budou muset žít za své. Dolar bude naprosto znehodnocen, protože po něm nebude žádná poptávka, domácí ekonomika jej v této hyperinflační míře nebude potřebovat. Čína pak může své dluhy v USA odepsat, ale to vlastně udělala už nyní, protože na budoucnost dolaru už nevěří.