Že korporace jsou už dávno stát ve státě, to není třeba zdůrazňovat. A v USA přiřknul Nejvyšší soud korporacím dokonce práva dříve vyhrazená pouze fyzickým osobám, a to v otázce financování politických a jiných veřejných kampaní (tzv. Corporate personhood). Jak korporace peníze pro ovlivňování veřejnosti získávají a perou, o tom je článek Politická satira v USA aneb Praní volebních peněz v přímém přenosu. A tyto přítulné osobnosti, které miluje mainstreamový tisk, mají nepřátele, dokonce prý spoustu nepřátel. Tak se musí bránit a nejlepší obranou je útok. Zvlášť, když máte peněz jako šlupek, žádné morální zábrany a na špagátě si vodíte celou tlupu koupených politiků. Viz heslo "korporátní fašismus".

Nezisková organizace Center for Corporate Policy vydala 20.11. 2013 rozsáhlou studii pod názvem Spooky Business: A New Report on Corporate Espionage Against Non-profits. Celou studii si můžete na kliknutí stáhnout, má 53 stran zajímavého čtení. Špionáž, slídění a desinformace, manipulace, vytěžování a další praktiky dávají kompletní seznam typických zpravodajských praktik. Studie potvrzuje to, co všichni aktivisté už dávno věděli. U nás dokonce oficiálně, viz článek Třicet případů majora Kubiceho aneb Vládní zpráva o extremismu. Jenže zpráva ukazuje, že nikoliv stát, ale privátní korporace si koupily kohortu bývalých pracovníků CIA, NSA, FBI a místních policistů, aby prováděli fízlování občanských aktivistů. O těchto praktikách jsme už psali, viz článek Aktivisté a demokraté se stávají nepřáteli státu.

Zpráva jednak konstatuje ohromnou šíři použitých metod a jednak vypočítává, kdo je vlastně oním "nepřítelem" veselých, milých a přítulných korporací. Ukazuje se, že jsou to prakticky všichni občané, kteří něco dělají ve prospěch veřejnosti a nedají se koupit. List tzv. "cílů" špionáže a zpravodajských útoků je neuvěřitelný, dejme to přímo v angličtině.

CCP: Spooky Business wrote:
Many different types of nonprofit organizations have been targeted with corporate espionage, including environmental, anti-war, public interest, consumer, food safety, pesticide reform, nursing home reform, gun control, social justice, animal rights and arms control groups.

Takže od aktivistek za domácí ošetřování až po pacifisty, je to prostě samý nepřítel. A pokud si myslíte, že nás v Evropě se to netýká, přečtěte si článek o tom, jak IKEA fízlovala zaměstnance ve francouzských pobočkách.