Švýcarský horolezec Ueli Steck (37), kterému se přezdívá "Swiss machine", dokázal málem nemožné. Slezl jižní stěnu Annapurny na jediný zátah v sólo výstupu, dosáhl vrcholu (8.091m). Poprvé člověk tím způsobem pokořil 2.500 metrů vysokou stěnu bez kyslíku, od základního tábora až po vrchol a zpět. Klikněte si na obrázek v anotaci, kde je trasa výstupu.

Annapurna byla poprvé pokořena francouzskou expedicí v roce 1950, ale prvovýstup jižní stěnou se uskutečnil až za dalších 20 let a to ve třech (Chris Bonington, Dougal Haston, Don Whillans), přičemž jen poslední dva jmenovaní dosáhli vrcholu. Švýcarské mašině trval celý výstup 28 hodin v jedné z nejtěžších stěn na světě. Šlo o třetí pokus v řadě, předešlé dva byly neúspěšné. Celý rozhovor s tímto horolezcem si můžete přečíst zde.

Ueli Steck již předtím udivil rekordem ve slezení severní stěny Eigeru (2:47 hodin) a sólo výstupem jižní stěny Shisha-Pangma, který mu trval 10,5 hodiny. Video ze slézání severní stěny Eigeru máte zde.


Výkon Ueliho Stecka navázal na předešlý sólo výstup slovinského horolezce Tomaže Humara, který v roce 2007 podobným sólo výstupem pokořil východní vrchol Annapurny. Tento famózní horolezec zemřel v listopadu 2009 při zpáteční cestě na Langtang Lirung (7227 m).