Deník Le Monde ve spolupráci s dalšími světovými novinami začal publikovat na pokračování výsledky šetření daňových rájů, které bylo zahájeno už před několika měsíci. Mezinárodní konsorcium novinářů (ICIJ) dostalo přes anonymní podání přístup k databázi transakcí daňových rájů. Data obsahují ilegální pohyb kapitálu celkem 130.000 osob ze 170 zemí. Novináři porovnali celkem 2,5 milionu dokumentů. Výsledky jsou více než překvapivé, viz tato tabulka.

Soubor nebyl nalezen.


Zatímco česká vláda a noviny dělají, že o ničem neví, německá vláda už oficiálně novináře požádala o výsledky jejich šetření. Nejprve fakta. Data se týkají více než 120.000 offshore společností ve 170 zemích a územích světa. V týmu pracovalo 86 novinářů ze 36 zemí z celkem 34 médií a novin. Majetek uložený na černých kontech v daňových rájích odpovídá dohromady HDP Spojených států a Japonska.

Seznam předběžných odhalení týkajících se různých osob, politiků vlád a korporací si můžete přečíst zde. Ve Francii začíná být horko, protože se ukázalo, že Jean-Jacques Augier spravující finance Francouzské socialistické strany ulil peníze minimálně do dvou společností na Kajmanské ostrovy (pod správou Velké Británie), a to přes svou nastrčenou společnost Eurane. Další odhalení budou jistě následovat.

Jen připomínáme důležité články, které jsme k tomuto tématu již publikovali:
Nastrčení ředitelé a tajemné daňové ráje (výsledky předešlého novinářského šetření deníku The Guardian);
Jak se krade ve velkém aneb Daňová optimalizace koncernů (analytický článek z deníku Le Monde o celkových daňových únicích velkých hightechových firem).