V Izraeli skončily parlamentní volby s celkem předpokládaným výsledkem. Dosavadní militantní kurz strany Likud premiéra Netanjahua a strany Náš domov Izrael bývalého ministra zahraničí Liebermana dostal 31 křesel oproti předešlým 42. To teoreticky stačí na vytvoření koalice s dalším překvapivým vítězem voleb, stranou Ješ Atid ("Je budoucnost" či "Budoucnost existuje"), které dostalo 19 křesel ve stodvacetičlenném Knesetu. Posílila i extrémní či konzervativní pravice, takže bude zajímavé pozorovat, jaká vládní koalice vznikne a jak drsnou politiku násilného osídlování bude provozovat. Na grafu najdete výsledky voleb v porovnání s předchozím obdobím.Pro komentář k volbám jsme sáhli s rozhovoru nezávislé televize Real News s novinářem Maxem Blumenthalem, který píše o Izraeli do předních amerických deníků. Rozhovor najdete na videu.


Vítězství tzv. "centristické strany" je velmi překvapivé, ale Blumenthal věcně poznamenává, že v Izraeli tato nálepka neznamená vůbec nic. Strana je situována ve středu politického spektra, ale jakou politiku bude dělat, to zatím nikdo neví. Podle názoru Blumenthala budoucí koaliční vláda nepovede centristickou politiku.

Kdo je vůdce nové, téměř vítězné strany? Předseda Jair Lapid žije v USA, v 90. letech podnikal jako menší producent v Hollywoodu. Je to atraktivní populista, v Izraeli známá televizní celebrita. Podle žurnalisty představuje Jair Lapid prázdné promítací plátno, na něž si izraelští občané promítají své iluze. Pravděpodobně bude ministrem zahraničí, po pádu v USA značně neoblíbeného Avigdora Liebermana, muže s téměř rasistickými sklony. S prezidentem Obamou bude asi jednat muž, který zná výborně pop kulturu Američanů, dovede vystihnout jejich nálady a sympatie. Blumenthal v rozhovoru vyjadřuje svou skepsi ohledně umírněného postoje k budování militarizovaných a nezákonných osad na palestinském území.

Společnost v Izraeli začíná být velice polarizovaná. Sekulární Židé už docela nahlas reptají proti výhodám ultra-ortodoxních Židů, kteří bezostyšně využívají stát, nekonají vojenskou službu a žijí v uzavřených komunitách svůj středověký způsob života. Na druhou stranu ovšem roste frustrace z tíživé ekonomické situace, pro kterou se hledá vnější viník. Je velmi snadné najít jej v Palestincích, Íránu a podobně, připomíná Blumenthal. Za pravdu mu dávají poslední razie a vyhošťování afrických dělníků a přistěhovalců. Na negativní až rasistické kampani proti těmto ekonomickým chudákům založila strana Ješ Atid své volební vítězství.