Každé ráno se probouzím s ČT24. Není dne, kdybych se nedozvěděla o nějaké nepravosti, zpronevěře, podivném využití financí u společností, spravovaných státem. Vzhledem k časné ranní hodině se mi zdává, že by bylo úžasné, kdybych se po ránu dozvěděla,jak překvapivě státní firma ušetřila, zvládla přijmout evropskou dotaci a napomohla dobré správě věcí veřejných. Asi nebudu sama.

Už dlouho mám dojem, že by bylo dobré najít kladné hrdiny a soustředit je v rezervaci pozitivního pohledu na společný stát a svět. Bylo by to méně lidí, nežli těch, kteří nám dnes téměř každé ráno představují coby zločince.

O víkendu proběhne volební kongres ODS. Mohlo by nám být jedno, co si tam hoši (několik dam s nimi) budou řešit. Kdyby nešlo o budoucnost vládnutí, o směřování sociální politiky, ba i o volbu prezidenta.

Scénářů je mnoho. Nejděsivější pro mne, někdejší brněnskou disidentku a signatářku Charty je možnost, že Václav Klaus ještě na sklonku svého prezidentského mandátu dostane příležitost jmenovat nového premiéra podle svého gusta.

Je to snadné. Kongres ODS, volební, nezvolí předsedu strany. Petr Nečas poté podá demisi. Podle ústavních právníku to automaticky znamená pád vlády. Poté má všechna esa v rukou prezident. Jmenuje nového premiéra sestavujícího vládu, která může vydržet až do zákonných voleb v roce 2014.

Samozřejmě je scénářů více a je jen na delegátech kongresu ODS, který zvolí. Osobně nevidím žádný horší než výše popsaný.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Z domova" najdete zde.