Představte si, že by KGB v letech 1988-1991 přímo řídila Československo tím, že by jmenovala premiéra z řad vojenských generálů, který předtím pracoval jako šéf StB. To je případ Guatemaly, kterou tímto způsobem spravovala CIA od 50. let až do roku 1993. Pak pomohla nastolit "umírněného" generála a progresivního spolupracovníka CIA jménem Pérez Molina. Je to bývalý generál a zcela pochopitelně šéf tamější StB, která ve spolupráci s paramilitantními komandy placenými a cvičeným skrze CIA možná zavraždila víc opozičních demokratů, než celá KGB ve východní Evropě.

Ale občané toho už měli dost a v Guatemale vypukla barevná revoluce, o níž pochopitelně nic nevíme. Jde o zprávu pro korporace nepříznivou. Rezignace tohoto prezidenta přišla 8. května 2015. Američané od něj dali dokonce sami ruce pryč a byl zbaven podpory v mocenských strukturách, zejména v armádě, která mu vypověděla po pádu poslušnost. Rameno spravedlnosti mohlo konečně začít pracovat. Po masových demonstracích a protikorupčním vyšetřovaní bylo zřejmé, že prezident bude obžalován. To se stalo 2. září 2015, kdy generální prokuratura sebrala dostatek důkazů pro obžalobu v kauze tzv. "La Linea", neboli "Kauza Lajna".

Zdejším generálům patřil stát od nepaměti. Takže jej považovali za rodinnou firmu, o níž se dělili pouze s pilnou CIA a s americkými koncerny. Generálové, kteří se od 1993 stali politiky, nabídli místním exportérům nižší daně odměnou za úplatky strkané do vlastních kapes. Za necelý rok (2014/15) si jak viceprezidentka Roxana Baldetti(Roxana Baldetti bývalá Miss Guatemala, později viceprezidentka), tak prezident Pérez Molina přišli tímto způsobem každý na více než 4 milióny dolarů. Na naše klauzovské poměry je to málo, ale Guatemala je chudá země, kde žije 14 miliónů obyvatel, převážně indiánů. To je ale zatím dokázaná špička ledovce korupčních afér, za nimiž se skrývá celá série politických vražd. Al Capone byl poslán k soudu a odsouzen také jen za neplacení daní.

Je zcela překvapivý obrat, s jakým se předtím poslušný parlament odvrátil od korupčního systému. Lid tlačil na moc celonárodními demonstracemi, a tak poslanci začali jednat v jeho zájmu stejně pilně, jako předtím jednali v zájmu USA. Při hlasování o zbavení imunity prezidenta a viceprezidenta byl verdikt parlamentu úplně jednoznačný: 132 pro zbavení imunity, 0 proti. Vyšetřovatelé zatím zpracovali 89,000 odposlechnutých telefonních rozhovorů, 5,906 emailů a celkem 175,000 dokumentů. USA zajistila odposlechy a dala navíc asi 21 miliónů dolarů na práci justice, včetně legální pomoci při vyšetřování praní špinavých peněz v bankách USA.

Ptáte se, jak to, že americké úřady dostaly takový záchvat lidskosti, po 50 letech organizovaného vraždění opozice v této zemi? Důvod je úplně jednoduchý. Klika zkorumpovaného generála začala ve velkém organizovat převoz drog do USA a za tyto peníze si vybudovala vlastní stranickou strukturu. Ta by měla při neomezeném přísunu peněz praktický monopol na moc. Bývalí pracovníci CIA a vrcholní politikové v této předtím banánové republice spáchali hned dvě kardinální chyby najednou. Vozili do USA nikoliv banány, ale drogy. A navíc si chtěli realizovat svou touhu po neomezené moci mimo vliv USA. Obojí se v této části střední Ameriky neodpouští. Proto USA přestala bránit v demokratizaci země, a dokonce aktivně pomohla při vyšetřování lidí, kterým předtím pomohla k moci. Inu Guatemala není Chile, kde generál Pinochet jako agent CIA za vraždění a vojenský převrat souzen nebyl. A jinde to krásně jde, když se jen trochu chce.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!