Marně jsem čekal na servilní česká média, že udělají analýzu české diplomacie podle průsaků z&#160;Wikileaks. Protože to neudělaly ani ty méně servilní zdroje jako Britské listy, musím zase dělat brigádu, navíc přesčas a zadarmo. Ale nechcete si depeše projít sami? Klikněte si třeba na stránku předního francouzského deníku <i>Libération</i> a z&#160;jeho <a href="http://wikileaks.liberation.fr/cablegate.html">zrcadla Wikileaks</a> si stáhněte celý balík depeší (<a href="http://88.80.16.63/torrent/cablegate/cablegate-201012102105.7z.torrent">kliknout zde</a>, ale jede to přes torrent). Pokud chcete stáhnout kompletní obsah Wikileaks, klikněte na Libération (<a href="http://wikileaks.liberation.fr/file/wikileaks_archive.7z">zde</a>). Kdo spěchá, ať si to stáhne tím, si zadá do Google hledání souboru <a href="http://www.google.cz/search?q=cablegate-201012102105.7z&amp;ie=utf-8&amp;oe=utf-8&amp;aq=t&amp;rls=org.mozilla:cs:official&amp;client=firefox-a">cablegate-201012102105.7z</a>, což je zmíněný balík čítající 250 tis. depeší a je komprimovaný do velikosti cca 4 MB. Najdete to na stovkách stránek. Pokud se bojíte prozrazení vašeho IP, stáhněte si to přes anonymní server, třeba <a href="http://www.torproject.org/">Tor </a>napojený na vašeho torrent-klienta nebo nejlépe přes instalaci drážďanského <a href="http://anonymous-proxy-servers.net/">JAP</a> (<i>high anonymity</i>) do vašeho prohlížeče. Balík depeší (k jeho historii jsem psal <a href="http://umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/index.php?clanek=714">minule</a>) je zkomprimovaný v otevřeném formátu „7z“, na rozbalení si stáhněte <i>open source</i> program <a href="http://www.slunecnice.cz/sw/7-zip/">třeba zde</a>. &#160;Soubor rozbalte do jakékoliv složky (ta moje má jméno „Wiki“) a v&#160;ní dostanete celý pakl složek o velikosti cca 90 MB. Pak si na něj najeďte myší, klikněte „Alt“ a v&#160;roletě zadejte příkaz „Hledat“. Vyjede vám průvodce vyhledáváním&#160; (<a href="http://www.umlaufoviny.com/vstup/archiv_TV/2010/logo/hledat.jpg">viz obrázek</a>), kde si zadáte jakékoliv jméno v&#160;angličtině. Hledání ve woknech vyjede všechny soubory, kde se jméno vyskytuje. Viz slovo „Czech“ na přiloženém obrázku. Pak si otevřete soubor ve webovém prohlížeči &#160;a prohledáte obsah na vámi zvolené jméno. Např. u Firefoxu zmáčkenete F3, zadáte jméno a postupně prokliknete přes šipky celý dokument. Takže jsem zadal do prohledávání woken slovo „Czech“, vyjelo 36 dokumentů, a z&#160;těch jsem udělal následující svodku. Jak jednoduché, milý Watsone.

Z&#160;dokumentů se jasně ukazuje totální servilita české vlády vůči USA, což vyplývá zejména ze zpráv z&#160;Bruselu, z&#160;Prahy (ta je fakt zajímavá), a pak z&#160;Paříže. &#160;Wikileaks ukazuje českou servilnost vůči USA a lhaní domácí veřejnosti. Za prvé a zásadně, čeští diplomaté dobře věděli od Rusů i od Američanů, že Rusové pohlížejí na radar v&#160;Brdech jako na přímé ohrožení vlastní bezpečnosti. Rusové prohlásili, že jde o knokautování Ruska (<i>knock-out</i>), což už nemohlo být řečeno jasněji. Pikantní na celé věci bylo, že kvůli české neústupnosti hrozilo, že Rusové prodají Iránu rakety SS 300, což depeše z Izraele vidí jako přímou hrozbu židovského státu. Polský diplomat Komorowski Američanům jasně řekl, že cena za radar je ohromná: přímé ohrožení Polska ruskými raketami a navíc izolace jeho země uvnitř EU. Zato arogantní či ideologicky zaslepení čeští diplomaté neřekli Američanům vůbec nic a vesele jim lízali paty. &#160;Šokovala mne depeše z&#160;Prahy, v&#160;níž jmenovaní diplomaté zcela samozřejmě počítali s&#160;tím, že u nás radar bude. O veřejných protestech a téměř 70% odporu občanů nepadlo v&#160;americké zprávě od českých diplomatů ani slovo. Kdyby nebyli blbci, tak by to využili k&#160;tomu, aby od USA získali alespoň větší ústupky jako Poláci. Naši politikové neměli formát polské diplomacie, která aspoň věděla, co všechno instalací raket ztratí. Ale české lokajství je prostě bez rozumu, to mají po komunistech. Je zajímavé, že USA mluví v&#160;českých depeších o systému obrany, tj. v širší souvislosti než jen radar.

Servilnost vůči USA se dále ukázala během českého předsednictví EU.&#160;Česko se aktivně snažilo u států Evropy nastolit „permisivní atmosféru“, aby si dotyčné země k&#160;sobě vzaly nebezpečné civily, které Američané drželi bez soudu na koncentráku v&#160;Guantanámu. Dodnes nejsou schopni je soudit doma, protože by je museli propustit pro nedostatek důkazů.&#160;Nebyli jsme tak hloupí, abychom si lidi z&#160;koncentráku vzali sami, aspoň z&#160;depeší to nevyplývá. Ale třeba tam najdete něco jiného. Náš velký kapitalistický bratr přesto kladně ocenil, že jsme lobovali za jeho zájmy, byť vcelku bezúspěšně. Zato úroveň české diplomacie za našeho předsednictví byla viděna dosti chmurně, zejména na Blízkém východě. Bereme-li k&#160;úvahu české nadstandardní vztahy k&#160;Izraeli a patolízalství k&#160;USA, pak bylo jasné, že v tamějších mírových rozhovorech či diplomacii (zmíněno je hlavně Turecko) jsme absolutně nepoužitelní. Zejména Francouzi hodnotili naše předsednictví hodně negativně, české aktivity na Blízkém východě jako totální bídu. Tolik aspoň k&#160;rychlému proběhnutí depeší, třeba tam najdete více. Zadal jsem pouze jedno slovo.