Nelze odmítnout vakcínu Sputnik V jen proto, že se vyrábí v Rusku, řekl Igor Matovič, slovenský ministerský předseda na své facebookové stránce, a já jsem se rozhodl podívat se na premiérův facebook, aby se situace objasnila. A objasnila...

Je nutné chápat, že Slovensko není příliš "progresivní", spíše je tradiční, což znamená, že významná část národa (rolníci, pracující) neztratila selský rozum a pan Matovič, lídr strany "Obyčajní ľudia" vyjadřuje jejich zájmy. Jeho strana, přestože zvítězila ve volbách, nemá absolutní většinu, takže vláda na Slovensku je koaliční, a zbylé dvě strany nynější koalice jsou tím, čemu se v Rusku běžně říká "sorosjata".

Odtud také pramení celý skandál. A protože je všem, kromě hlásných trub ministerstva zahraničí už jasné, že "Sputnik V" vůbec není špatný, a o jeho dodávkách začaly uvažovat nejen takové země, jako je Chorvatsko a Česko, ale i Rakousko, pan Matovič se dohodl s Kremlem o nákupu dvou milionů dávek a s motivací "Není na co čekat, vakcínu zoufale potřebujeme, každý den bere životy desítkám Slováků", přiletělo 1. března do Bratislavy 200 tisíc dávek Sputniku, z čehož mělo obyvatelstvo velkou radost.

"Sorosjata" (včetně paní prezidentky, která je však jen okrasnou personou) se ale neradovala, vznesla proti premiérovi protest a zahrozila rozpadem koalice. Formálně kvůli formalitám, ale skutečnou příčinu odvážně vyjádřil pan Korčok, ministr zahraničí, který upřímně řekl, že "tato vakcína je vakcínou až v poslední řadě, v první řadě jde o zbraň Moskvy v hybridní válce a jejím nákupem se Slovensko zneucťuje a zpochybňuje svoji loajalitu k EU a NATO".

Hrozba rozbít koalici je vážná, takže pan Matovič byl nucen ustoupit. Oznámil, že pokud je to tak, je připraven zrušit kontrakt, na což okamžitě zareagovala Moskva: Chtěli jsme pomoci, ale všemu rozumíme a jsme připraveni smlouvu zrušit, nežádáme žádné kompenzací za porušení povinností, ale vakcínu, která už byla převezena na Slovensko, vezmeme zpět. A tu náhle, když už "sorosjata" slavila, stalo se něco, co nikdo nečekal.

5. března ráno Matovič vystoupil v parlamentu a stručně popsal podstatu problému, informoval o připravenosti zrušit kontrakt se souhlasem RF a bez jakýchkoli nároků vrátit 200 tisíc dávek. Zdůraznil, že on osobně s tím nesouhlasí, ale respektuje stanovisko koaličních partnerů, nechce vládní kriz a žádá opoziční partnery, aby oficiálně, a nikoli na úrovni vyjádření v médiích, na sebe vzali odpovědnost za odmítnutí ruských vakcín.

"A poté," cituji podle facebooku, "naráz ticho. Hrobové. A kolik bylo křiku... Prý hybridní válka, geopolitická zbraň Ruska, Putinův lokaj, plácání o naší hanbě!" A úderné zakončení: "Abych pravdu řekl, nikdy bych nedovolil to vrátit. Nikdy! My jsme nedílnou součástí Evropské unie, ale já nemohu odmítnout záchranu našich lidí kvalitní vakcínou, protože je vyrobena v Rusku... Nejsem vrah." A...

A já, když jsem se pro zajímavost podíval na slovenské weby, zjistil jsem, že popularita premiéra se prudce zvýšila. S potěšením to přiznávají jeho stoupenci a se skřípěním zubů i jeho protivníci rozhořčujíce se nad "nerozhodností" svých lídrů, kteří se "báli otevřeně potvrdit svůj principiální postoj". Podle mého je to přesně tak. Ano, "sorosjata" se podělala strachy ...a co s tím? Hlavní je, že mají nějaký postoj a ten je principiální...

Zdroj: Livejournal.com

Překlad: Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
Kód na vložení tematického článku