Dnes jsme slavili První máj a práce, matka pokroku a s ní armáda otroků, nešla bránit svoji čest. Mainstreamové fejky z prvomájových oslav mají tradiční charakter. Jsem ze starší generace a nevidím žádný rozdíl mezi komunisty a dneškem. Dřív byli všichni v průvodě a to jedno procento, které tam nebylo, bylo fízlováno. Dnes je fízlováno to jedno procento, které je v průvodě. Takže jedno procento se chová občansky statečně tehdy i dnes, pokud nemá chození v průvodu v popisu práce, jako koupení komunisté a socané. Z novin patřících jednomu procentu (ale jiného typu) jsme se ani nedozvěděli, že slušní lidé dnes odpočívali po dřině. To jedno procento neslušných (tedy těch neslušných a neposlušných) prý šlo dělat kravál chudákovi Macronovi do Paříže. Ale my nejsme takoví neurvalí, že ano, nemáme rádi slzný plyn a oko vytlučené gumovým projektilem. Takže zítra na to radostně šlápneme a půjdeme zase do práce, dnešní svátek jsme přečkali ve zdraví.

Na současných otrocích mne fascinuje to, že jsou ve svém otroctví šťastní. V pořádku, od toho je kapitalismus, abychom byli šťastní a nic nám nechybělo. Tedy kromě bytů, důchodů, zdravého jídla, neohřívané planety, studené války a nenažraného jednoho procenta těch, které nikdy není a nebude vidět v prvomájovém průvodu. Ale za komunistů tam mnozí z dnešního jedno procenta byli, alespoň v Česku. Tak se podívejme, proč jedno procento neslaví svátek práce. První graf ukazuje, kdo od 70. let krade produktivitu práce lidem, kteří doopravdy pracují.



Na grafu jasně vidíte, že čím více neoliberálního kapitalismu, tím méně máte v peněžence. A také se podívejte, na roky, kdy se tyto nůžky načínají rozevírat. To byla doba, kdy na Západě končilo tržně orientované sociální hospodářství a nastoupil neoliberalismus. Zisk daný růstem produktivity práce skončil u otrokářů jednoho procenta. Ale to v podstatě krade zisk vytvořený 99 procenty, takže nemůže slavit svátek práce a také to nedělá. Jen ten volný den nejde tak snadno zrušit, lidi s ohnutými hřbety si něj zvykli. A nyní k těm otrokářům, což stojí za to, viz tento dnes již slavný graf distribuce bohatství v USA.



Takže jedno procento (přesněji řečeno 0,1 %) se má jako na zámku a dokonce lépe. Ve srovnání s římskými otrokáři jim dnes patří největší podíl na vytvořeném bohatství v USA a několika světovým miliardářům patří polovina vytvořeného bohatství planety.



Pak je jasné, že dnešní otrokáři nenávidí svátek práce, protože někdo by mohl dostat do hlavy temné myšlenky, které ukazuje další graf. Osa nalevo ukazuje roční růst HDP v procentech. Osa dole ukazuje percentilové rozdělení populace podle ročního příjmu. Z grafu je jasné, že pokud růst ekonomiky přesáhne 1,5 %, tak si jedno procento, a dokonce dnes již jen jedno promile, ukradne úplně všechen zisk. Tak se ptejme, k čemu nám vůbec růst HDP je a za jakou cenu pro planetu a pro nás všechny z 99 procent tohoto růstu dosahujeme. A kdo tady mele pitomou mantru o tzv. "růstu ekonomiky" a kdo si prvotřídně lže do kapsy příslušný zisk.



Tady se podívejte, kdo má dnes užitek z práce a kdo může skutečně slavit. Daně v USA jsou veřejně známé, takže je distribuce bohatství doložena naprosto exaktně. Dole je rozdělení populace podle ročního příjmu. Nahoře vidíte, kdo skutečně profituje z růstu ekonomiky. Jedno promile by mohlo s chutí slavit svátek otroctví, ale to bylo na Západě oficiálně zrušeno. A přinejmenším naši otroci jsou se svým stavem naprosto spokojeni. Přesnější graf ukazuje celý podvod neoliberální distribuce bohatství v USA, kde naše české zítra již znamená včera. Mladí toto pořekadlo již neznají, jak jsem zjistil, ale třeba si to vygooglují.



Ta šedá prosím, to jsme my, přesněji řečeno roční příjem za posledních 34 let v USA. Dole jsou opět percentily populace podle příjmu. Zisk 99 procent závratně neroste zejména v posledních časech kapitalismu. A na druhé straně je po odečtení inflace (platí pro obě křivky v grafu) vidět radostný exponenciální růst zisku z matky pokroku, která kráčí v dějinách tím jednoznačně správným směrem.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!