"Syrotci", tedy syrští sirotci, se stali překvapivým tématem číslo 1 v českých médiích. A to máme před obecními a senátními volbami a dávno po konci okurkové sezóny. Téma, které rozdělilo společnost do dvou nesmiřitelných táborů, nastolila do té doby na domácí scéně neviditelná lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Česká republika by měla jako solidární gesto přijmout 50 syrských sirotků z řeckých uprchlických táborů. Jestli si myslíte, že paní Šojdrová alias matka sirotků nějakého propašovala do Česka v diplomatických zavazadlech, či alespoň přijela s jejich seznamem a životopisy, jste na velkém omylu. A to jsme byli svědky přímo dojemných scén. Opoziční poslanci postavili do čela frontové linie otce všech sirotků, jímž se stal dosud netrestaný poslanec Miroslav Kalousek. Poslanci ve Sněmovně i před kamerami českých televizí předváděli, že nejsou bez srdce a bez svědomí. Sněmovna kypěla ušlechtilostí a humanismem jak letošní burčák.

Za přijetí "syrotků" společně se Šojdrovou, Kalouskem a dalšími lidumily řečnili senátoři (ti to později dokonce odhlasovali), psali literáti, levicoví blogeři i pravicoví novináři z MfD, katoličtí preláti i ekonomové dobra a zla, demonstrovali křesťanští feministé a nabízely se ochotné rodiny, ale poslaneckou sněmovnu neobměkčili.

Sněmovna zřejmě vycítila, že se jedná o totální mediální manipulaci a mobilizaci voličů před komunálními a senátními volbami. A média se vyřádila na marginálním tématu, přičemž se o to méně mohla věnovat skutečně důležitým tématům, např.:

  • Kdo ve velkém vyrábí syrské (a irácké, afghánské, jemenské atd.) sirotky;
  • proč Západ a jeho "demokratičtí" spojenci z Izraele a monarchií Perského zálivu prohrávají válku s terorem;
  • jaké je skutečné etnické složení migrantů;
  • jaké jsou skutečné důvody, které je vedou k migraci;
  • jaký je rozdíl mezi tzv. "osobami bez doprovodu" a skutečnými sirotky, kteří zcela pochopitelně zůstali bez prostředků v Sýrii a hlavně
  • kdo na celém migračním byznysu ve všech jeho fázích profituje.


A musel to být až Tomio Okamura, který zvedl telefon a požádal Velvyslanectví Syrské arabské republiky v Praze o oficiální vyjádření ke kauze sirotci. Dozvěděl se toto:

Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí je věc českých úřadů, a tato iniciativa vysílá v podstatě symbolické gesto na nesprávném místě. Syrský zákon neumožňuje adopci sirotků do zahraničí. Řada českých aktivit k pomoci sirotkům, nebo uprchlíkům, se uskutečnilo ve formě podpory na území Sýrie, kde se nachází stovky sirotčinců a miliony vnitřních uprchlíků. Proto, pokud někdo má upřímně zájem o pomoc, tak správná cesta je pomoc na území Sýrie, protože syrští sirotci nejsou na prodej. Chtěli bychom také poukázat, že v sociálním životě v Sýrii a syrských tradicích, díky rodinným vazbám, je celkem dost dobře fungující mechanismus v péči o sirotky.
Kromě organizací podporovaných státem, ministerstvem sociálních věcí, jsou další dobročinné organizace řízené náboženskými centry, křesťanské a muslimské, které pečují o sirotky v Sýrii. Myslíme si, že by bylo lepší, aby politici vytvářeli prostředí, které by umožnilo sirotkům a uprchlíkům vrátit se zpátky na území Sýrie, kde je pro ně daleko lepší životní prostředí. A také, aby se Evropské instituce podílely na obnově terorem zničené infrastruktury v Sýrii, aby lidé ze Sýrie nadále neměli zapotřebí Sýrii opouštět.


Zdroj: Pravdivě.eu, ověřeno telefonickým dotazem na Velvyslanectví Syrské arabské republiky v Praze.

Tím bychom mohli celou kauzu ukončit, ale dovolte mi, abych, když už se k tomu vyjádřili všichni, přispěchal také se svou troškou do mlýna:

Myčeši jsme přizdisráči,
vyhnali jsme Němce.
Do pekel to s námi kráčí,
říkali to v telce.

Myčeši jsme lidé krutí,
nechcem uprchlíky,
sirotky, jsou neobutí,
nemaj na dudlíky.

Myčeši jsme nelidové,
zrůdy xenofobní,
to Němci jsou jiná třída,
ti jsou na ně hodní.

Lidi, už se vzpamatujte,
nebuďte jak macecha,
seberte se, politujte,
adoptujte… Myčecha.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!