Včera mi psala mi jedna vtipná čtenářka umlaufovin, skvělá lékařka, která se rozhořčeně distancovala od údajného nelichotivého výroku dr. Kubka o lékařkách zaměstnaných ve zdravotnictví. O snadném životě s polopravdami již psala její kolegyně. Aféra "Kubek" představuje čítankovou ukázku mediální manipulace s fakty, tak ji stručně rozeberme.

1. O co skutečně na zdravotním výboru šlo

Klikněte si na klíčový dokument: prezentaci dr. Kubka, kterou přednesl dne 25. února na Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny. Zpráva měla název Nedostatek lékařů v ČR již ohrožuje kvalitu lékařské péče. Jako jeden z mála webů jsme ji uvedli v plném znění, hned po referátu ve Sněmovně. Pro líné čtenáře, kteří nemají ani čas ani chuť zjišťovat pravdu o Kubkově objektivní a vcelku alarmující zprávě doporučuji četbu tohoto článku, který shrnuje základní argumenty. Lékaři stárnou, populace také, mladých absolventů ubývá, za prací do zahraničí odešlo 1500 vysoce kvalifikovaných českých lékařů. Nejvíc jich pracuje ve Velké Británii, a to 800, a pak v Německu, kde je jich zhruba 300. Každý rok odchází za prací do zahraničí přibližně čtvrtina promočního ročníku z lékařských fakult. Místa zaplňují méně kvalifikovaní lékaři bůhví odkud. V roce 2003 pracovalo v ČR 829 lékařů cizinců, ale loni se jejich počet zvýšil na už na 2 015. To něco vypovídá o kvalitě péče. Reakce Julínka II aneb ministryně Daniely Filipové: „Víme o situaci a snažíme se ji řešit, ale je to dlouhodobý proces.“ Asi jako vytunelování zdravotnictví, o což samozřejmě v celé mediální válce jde až na prvním místě.

2. Útok kapitalistických svazáků (Hospodářské noviny, MF Dnes)

Není doba na hrdinství: parta hic na ministerstvu zdravotnictví se musí i po odchodu Julínka prezentovat ve zcela ideálním světle. Jde o vyšší a permanentní zájem lidumilných skupin podnikajících se zdravím a smrtí. Běžte na naši stránku věnovanou privatizaci zdravotnictví, pak rubrika "Dokumenty ke stažení", klikněte si dole na tuto prezentaci amerického zájmu o české peníze.  A nějaký Kubek nám vadí, soudruzi. Hlavně kvůli prohlášení České lékařské komory (22.05.2008), kde se zásadně a naprosto věcně kritizuje Julínkův tunel směřující k likvidaci soukromých lékařů. Máme problém, ale i vynalézavé novináře, tak jedeme na věc. Postup je jednoduchý: vzít reálný výrok, vytrhnout jej z kontextu a přidat zkreslující komentář natolik zápalný, aby ho všichni citovali. Mediální svazáci v listech, kde zítra již znamená včera, to umí na jedničku. Klikněte na článek ze serveru Hospodářských novin (iHNed.cz) pod příznačným názvem: Kubek: Lékaři jsou výkonnější než lékařky (02.03.2008). Jen nadpis dovede vytočit každého, a zcela stoprocentně každou lékařku. Dezinformační sever se nebude zabývat obsahem referátu předsedy ČLK, to není v jeho zájmu. Proto navede své čtenáře úplně jinam, o to se postará úvodní vstup článku. "Prezident České lékařské komory míní, že v lékařské profesi působí příliš mnoho žen. Doktorky podle něho nemohou zastoupit mužské kolegy v míře pracovního nasazení. Pokud existuje něco jako seznam nepřátel českých feministek, prezident lékařské komory Milan Kubek na něm brzy zaujme čelné místo. „Pracovní nasazení žen nemůže být nikdy srovnatelné s nasazením mužů,“ prohlásil Kubek minulý týden před poslanci zdravotnického výboru. Jen co tuto větu vypustil z úst, sálem to vzrušeně zašumělo, někdo se pousmál, někdo nevěřícně vzdechl. Prezident komory jako by si svůj politicky nekorektní výrok rychle uvědomil: „Ženy neslouží kvůli rodině třeba tolik služeb,“ přidal argument."

Máte před očima jádro dezinformace, včetně vytržené části z Kubkovy prezentace. Na důkaz objektivity si můžete kliknout na příslušné audio, kde najdete přesně ony inkriminované věty. A nic víc, pochopitelně. A taktéž pochopitelně se hned přidali mediální svazáci z MF Dnes, a to článkem s příznačným nadpisem: Šéf lékařů: Doktorky jsou problém. Věnují se rodině a pracují hůř než muži. Opakujme onu zápalnou větu, která pak prolétla médii: „Pracovní nasazení žen nemůže být nikdy srovnatelné s nasazením mužů,“ prohlásil Kubek minulý týden před poslanci zdravotnického výboru." Polopravda je připravena na raketový průlet médii. Další servery to pak přebírají jak cvičené opice.

 

3. Lenost dalších médií a šíření poplašné zprávy

Desinformační klasiku pak najdete zde, na oficiálním serveru ČTK, pod vtipným názvem Kubek: zdravotnictví škodí feminizace (02.03.2009). Již nadpis je hrozný, ale to není všechno. Cituji ze záhlaví zprávy, která společně s nadpisem asi na 90% určuje pochopení následujícího textu. A připomínám, že 90% ostatních médií, včetně zahraničních, přebírá hlavně tuto část. Jde přece o oficiální zpravodajský server České republiky. Kdo čeká objektivní zprávu ze zasedání zdravotní komise, tak by se musel přestěhovat jinam, kde ještě existují novináři. Přečtěme, co vlastně Kubek neřekl: „Praha - Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek kritizoval lékařky, pracují údajně hůř než muži. Informují o tom Mladá fronta Dnes (MfD) a Hospodářské noviny (HN). Podle deníků označil na posledním zasedání zdravotního výboru sněmovny "feminizaci" za druhou nejdůležitější příčinu krize českého zdravotnictví - hned po stárnutí lékařů a jejich odchodech do důchodu.“

Tím je věc vyřešena, nikdo už nebude nic jiného číst. V Hospodářských novinách a Mladé Frontě si mohou udělat další čárku, stranický úkol splnili na výbornou. I hlavní zpravodajský server to zbaštil přesně tak, jak to manipulátoři nalajnovali. Nejprve zveřejnil tučně dezinformaci, a pak jako maličký dovětek připsal faktický zbytek jednání. A to jsme přece chtěli, soudruzi: pravdu, a nic než pravdu pravdoucí.

4. Reakce postižených

Pochopitelně se doktor Kubek bránil proti manipulaci, ale v ČTK či MF by mu asi žádnou opravu nezveřejnili. Objektivně viděno, nebylo co opravovat. Post-svazáci jej citovali ze záznamu a přidali vlastní komentář, což dělat mohou, a dokonce dělat mají. A líná ČTK pak citovala post-svazáky s uvedením zdroje. Takže Kubkovi nezbylo, než zveřejnit prohlášení na serveru Zdravotnické noviny, kde to čtu já, a možná i vy, ale nikoliv 99% již ovlivněné české populace. Dovolím si citovat z Kubkova Otevřeného dopisu lékařkám alespoň začátek, třeba byste si neklikli.

„Vážené kolegyně,

obracím se na Vás formou otevřeného dopisu. V této chvíli jsem s rodinou na dovolené mimo republiku a s úžasem a rozhořčením sleduji mediální výstupy z mého vystoupení před zdravotním výborem PSP, zejména pak články v Mladé frontě Dnes. Nejprve mi dovolte konstatovat, že jsem v žádném případě nekritizoval a nezlehčoval Vaši práci, které si nesmírně vážím, stejně jako práce kolegů lékařů. Při svém povolání a činnosti ve funkcích nerozlišuji mezi lékaři a lékařkami. Za dobu mé práce v nemocnici, ve své praxi ambulantního internisty, při práci v LOK-SČL a v České lékařské komoře jsem poznal mnoho vynikajících lékařů a lékařek, z nichž mnozí byli a jsou mými učiteli, spolupracovníky a přáteli. Navíc moje maminka je praktická lékařka a moje žena zdravotní sestra, takže mám zkušenost se zdravotnicemi i z rodiny. Proto mne nepravdivé a manipulativní vyznění článků v Mladé frontě Dnes tolik rozhořčilo.“

Výborný popis celé manipulace pak přidal hejtman Středočeského kraje, dr. Rath na svém blogu pod výstižným názvem Štvanice (03.03.2009). Cituji klíčovou pasáž:

„S velkým zaujetím, ale i pobavením sleduji urputnou snahu řady novinářů, především z Lidových novin a Mladé fronty, o uštvání vybrané osoby. Má to vždy zcela identický scénář. Novináři vytrhnou málo významnou větu (skutek) z kontextu, případně kontext vhodně upraví vypuštěním slov či celých vět, čímž zcela změní celý význam vyřčeného. Nad novým významem se pak začnou vehementně pohoršovat. Aby svému pohoršení dali zdání veřejného zájmu, tak obvolávají předem vytipované lidi o kterých vědí, že výrok řádně zkritizují. Pokud je kritika vlažná, tak ji buď vůbec neuvedou, nebo se snaží v rozhovoru dotázaného rozdráždit větami typu: „S tím vy snad nesouhlasíte….je to přeci neomluvitelné a skandální, co říkáte?…“. Tázaný často jen ze slušnosti přitaká, neboť není zvyklý na hyeny z novin a pak se sám diví, že „ostře odsoudil…“. Navíc o svém zmanipulovaném výroku novináři nechtějí psát jen jeden den, ale připraví rovnou celý seriál. První den se nad svým výmyslem, jehož autorství přisoudí někomu jinému, sami spravedlivě rozhořčují a dumají o tom, že snad lidé to tak nenechají. Druhý den si připraví vyjádření či rozhovor údajného autora, samozřejmě s cílem národu ukázat buď jak se vykrucuje – prostě slizoun, nebo jak se snaží věc vysvětlit – hájí neobhajitelné – prostě morální zrůda. Druhý den je také dobré místo k vyjádření rozhořčených občanů či dobře vybraných autorit. Třetí den pokračují rozhořčení občané, dobíhají mudrlantské komentáře novinářských propagandistů a téma se začne diskutovat z dalších úhlů a pohledů, ale nikdy se neopomene konstatovat, jaký je autor výroků syčák.“

A pan doktor "Hitler" Rath (osobní přítel MUDr. Kubka) dobře ví, o čem mluví. Mediálních útoků či veřejného fackování již zažil dost a dost. Zbytek informací si na webu sežeňte sami. A k tomu si kupte MF Dnes, aneb „nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na českém internetu“. Tolik doslovná citace z hlavičky jejich serveru, který pouští do světa přesně filtrovanou špínu. A to vše za peníze těch lidí, kteří si tento deník a jemu podobné kupují či klikáním na jejich web zvyšují hodnocení manipulativních stránek. Klasik by se jen zeptal: Cui bono? Na závěr poslední malou domů. Co dělá Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky pod vedením Jiřího Oberfalzera z ODS? Inu vegetí za naše peníze a hlasy, babičko!