Milé děti,
dnes si řekneme hezkou pohádku pro dospělé, kterou ukazuje tento večerníček ve stylu hororu.


Na začátek je dobré, abyste znaly všechny základní příšery, které se budou v tomto příběhu vyskytovat. Většina dospělých je totiž vůbec nezná. Proto také v životě mnozí dospělí jednají tak hloupě, že se jim normální děti se znalostí této pohádky dost diví.Jména se vám zdají divná. A také jsou. Je to pohádka pro dospělé, ale má špatný konec, takže je vhodná i pro děti.

Tak začneme

Byla nebyla jednou jedna Karkulka, kterou poslala hodná maminka s perem a občankou do banky, aby si vzala hypotéku na domeček podle amerického klasického modelu celoživotních půjček zvaného Prime Mortgage. Karkulka se chtěla stát majitelkou domečku, ale hned si jej nemohla koupit za své ušetřené peníze. Proto šla za majiteli banky, aby jí dali půjčku na její budoucí domeček. Takže první setkání Karkulky s Bankovním vlkem vypadalo následovně.Bankovní vlk Karkulku slušně pozdravil a zeptal se jí, kam má finančně namířeno. Ale milá Karkulka nevěděla, co má vlk za lubem. On totiž seděl na ohromné hromadě peněz, kterou dostal zadarmo od Greenspanova FEDu za směšný úrok jednoho procenta. Ten Greenspan je Bankovní supervlk, proto patří do jiné pohádky. Takže náš milý vlk ty peníze mohl dát Karkulce skoro bezúročně, protože je dostal od Bankovního supervlka skoro zadarmo. Ale milé děti, to Bankovní vlk nikdy neudělá. On je tak nenažraný, že se vůbec nebudete divit, jak dopadl, to jen hloupí dospělí se diví jako diví.

Takže vlk dal Karkulce podepsat půjčku zvanou Prime Mortgage a ona vyrazila do lesa za babičkou, aby jí tu novinu pověděla. Vlk se zamyslel a řekl si: Když mám tolik peněz od Fedového vlka a úplně zadarmo, proč bych na tom nezbohatl? Vždyť se podívejte, jak mi ta hloupá Karkulka podepsala, že mi bude splácet 20 let půjčku na 5 procent. A já teď mám její lístek s podpisem, který má hodnotu jejího domečku. Takže vezmu tento papírek a udělám z něj dluhopis, na který si půjčím u Velkých bankovních vlků další peníze.Milá Karkulka cupitá lesem za babičkou s tím, že jí řekne o budoucím domečku. Jenže neví, že vlk mezitím prodal dluh na její domeček a že na něj inkasoval desetkrát větší bankovní peníze, které hned formou úvěru prodal dalším Karkulkám na jejich domečky. A to také udělal, takže než Karkulka přišla k babičce, Bankovní vlk už na její půjčce vydělal asi stokrát tolik. Ale Karkulce to bylo jedno a protože to byla hodná holčička, chtěla i vlkovi něco nechat.

Jenže vlk byl kapitálně nenažraný a než Karkulka doopravdy došla k babičce, tak udělal další krok. Velcí bankovní vlci pochválili malého vlka za to, jak byl šikovný a kolik papírků na budoucí domečky prodal. A Karkulka byla také šťastná, protože věděla, že cena jejího budoucího domečku bude pořád růst, jako tomu bylo v kapitalistické americké pohádce vždy. Velcí vlci mezitím skoupili od Bankovního vlka všechny jeho půjčky Karkulkám, hezky mu za ně zaplatili a pak je dali do jedné velké krabice.Jak vidíte, Karkulky teď neplatí původnímu Vlkovi, ale jednomu Velkému bankovnímu vlkovi. Platí pořád stejné splátky, takže je jim to jedno. Doupě Vlka-Bankstera je na Wall Street, což je hlavní sídlo smečky Bankovních vlků. Vlk vlastně mohl být spokojený, protože Karkulky mu platí jako divé a docela rády, protože měly ty domečky, jejichž cena stále stoupala.

Jenže Velcí bankovní vlci v hlavním doupěti byli ještě mnohem nenažranější než obyčejný nenažraný Bankovní vlk, který prodal předraženou půjčku Karkulce. Tito vlci zvaní Banksteři vzali krabici s dluhy Karkulek a převázali tuto krabici mašličkou. Pak mávnutím kouzelné hůlky zvané Finanční deriváty udělali z této krabice tři začarované krabičky zvané Collateralized Debt Obligation (CDO). Vlci-Banksteři rozdělili dluhy všech Karkulek do tří skupin podle rizika, které dluhy obsahovaly.A protože Vlci-Banksteři byli nenažraní přímo bankstersky, tak začali prodávat hloupým dospělákům tyto krabičky za docela vysokou cenu. Který hlupák si tuto začarovanou krabičku koupil, ten na ni začal vydělávat podle příslušného úroku. Vy se milé děti můžete ptát, proč ti hloupí dospělí ty krabičky kupovali za veliké peníze, když nevěděli, co v nich doopravdy je. I na to Vlci-Banksteři mysleli a řekli svým kamarádům, aby na krabičky dali takové růžové mašličky, aby to celé hezky vypadalo. Tito Lži-vlci se jmenují Ratingové agentury a dávají razítka na cokoliv, takže orazítkovali i ty prázdné krabičky. Prázdné krabičky dostaly mašličky a razítka a celé to vypadalo takto hezky.Milé děti a teď už je jasné, jak to běželo dále. Vlci-Banksteři dostali za prázdné krabičky ohromné sumy peněz. A tak svolali všechny Bankovní vlky v polesí, aby sehnali už nejen Karkulky, které chtěly domeček za původní cenu, ale také všechny jezevce, králíčky a zajíce, kteří vlastně ani domeček nepotřebovali, nebo si domeček hned nemohli dovolit zaplatit. A tito jezevci, králíci a zajíci dostali domečky o hodně laciněji protože Vlci-Banksteři potřebovali, aby stále více běžel jejich obchod s prázdnými krabičkami.

Takže jezevci, králíci a zajíci dostali mnohem výhodnější půjčky na jejich domeček. Tyto půjčky dostaly jméno Sub-prime Mortgage. Jenže milé děti, oni ti jezevci, králíci a zajíci vlastně ani o žádné domečky nestáli. Ale proč si jej nevzít, když nás to skoro nic nestojí. Ale splácet jako hypotéční Karkulka nemohli, a vlastně ani nechtěli. V ten moment jejich domy propadly jako zástava Vlkům-Banksterům. A ti domeček hned zase prodali v omašličkovém balení Sub-prime Mortgage, takže se nic nestalo. Vlastně jen vyměnili jeden papírek s dluhem za druhý, což se jmenuje Credit Default Swaps.

Jenže prázdné domy narůstaly a přišla katastrofa zvaná Frozen Credit Markets. Nikdo o ně neměl zájem a začala klesat jejich cena, což bylo děsné hlavně pro normální hypotéční Karkulky. Jen se podívejte, co se stalo s cenou jejich domečku spláceného v původní formě Prime Mortgage.Pak bylo lepší se z domečku vystěhovat, vrátit jej bance, koupit si přívěs za auto nebo nějaký malý byt v paneláku. Karkulky by totiž celý život splácely domeček v modelu původní Prime Mortgage. Ale přitom už dobře věděly, že jejich domeček tu cenu nemá a už nikdy mít nebude. Takže bylo lepší se z domečku vystěhovat, oželet celou již splacenou sumu a celý dům vrátit bance. A to také hypotéční Karkulky masově udělaly. A v ten moment ztratily všechny ty omašličkované a orazítkové krabice jakoukoliv cenu. Z těchto dluhopisů se stal toaletní papír, který jak víte slouží k jiným věcem, než k bankovním operacím. A domy byly prázdné, nikdo je nechtěl, a ty půjčky Karkulek byly k ničemu, protože je už také nikdo nechtěl. Všechny hypotéční Karkulky plakaly, protože byly bez domečků a také bez peněz.Vlci-Banksteři vyrobili mávnutím čarovného proutku tyto začarované domy-ruiny a lidem vzali jejich celoživotní úspory a proměnili je také v ruiny. Ruina, děti, je, když rozkopete cizímu klukovi nebo holčičce na pískovišti jejich pracně postavený hrad. Jak dobře víte, jednak se to nesmí, a jednak za to dostanete na zadek. Vlci-Banksteři rozkopali lidem jejich domečky a celoživotní úspory, ale nikdo z nich na zadek nedostal. Proto je to celé pohádka pro dospělé, ale oni ji neradi slyší. Tak jsem vám ji celou vypověděl, aby jste se mohly naplno divit jejich nebetyčné hlouposti.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!