V kinech běží zajímavá komedie "Týpci a zbraně" (v originále "War dogs"). Pojednává o skutečné události, kdy teenager dodával americké armádě zbraně nejprve za statisíce, pak za miliony a nakonec za stamiliony dolarů. Tento film stejně jako skutečnost, podle které byl natočen, ukazuje válku jako byznys. Nejde o nějaké hodnoty, svobodu, demokracii, ba ani v prosté vítězství v nějaké válce, jde pouze a jenom o prachy.


Abych ovšem nekazil zážitek našich čtenářů a případných návštěvníků kina, nebudu psát o filmu, ale o předloze. Hlavní hrdinové skutečného příběhu pocházejí z ortodoxních židovských rodin. Jde o Efraima_Diveroliho a Davida Mordechaie Packouze. Přičemž otec Davida, Kalman Packouz, je ortodoxním rabínem, jehož knihu pojednávající o boji proti smíšeným manželstvím Židů a gójů, či-li ne-židů, si můžete koupit např. ZDE. Čtenářka pocházející právě z takového smíšeného manželství se na stránkách Amazonu podivuje nad tím, jak může autor knihy uzavření smíšeného manželství přirovnávat k židovskému holokaustu, a klade si otázku, jaký je vlastně rozdíl mezi nacionalismem a rasismem Hitlera a tohoto židovského rabína.

Nicméně vraťme se zpět k našim hrdinům, kteří porušili několik desítek federálních zákonů, včetně obcházení zbrojního embarga uvaleného Spojenými státy a podvodného prodeje 40 let staré munice armádě USA za 300 milionů dolarů, tedy cca 7,5 miliardy korun. Domákli se to novináři, sem tam totiž navíc v příběhu figuruje i nějaká mrtvola, (neameričanů, šlo tedy maximálně o vedlejší ztráty, neboli (Collateral damage), a tak se nedivme, že přišel trest. 4 roky pro Diveroliho, který už byl v minulosti trestán za napadení hlídače parkoviště a 7 měsíců domácího vězení pro Packouze, který proslul jako gay prostitut. Otázkou je, zda takové „exemplární“ tresty vyfasovali proto, že dědeček Efraima patří k nejbohatším vlastníkům nemovitostí v LA nebo jde o formu držhubného. To je Amerika. To koukáš Dalíku, co?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 200 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!