Cena ropy padá, dolar stoupá, šéf Sberbanky Herman Gref označil Rusko za "potápějící se loď", ale to přesto nezabránilo ruské ekonomice vstoupit do Top15 inovativních ekonomik světa podle agentury Bloomberg. Z tohoto úhlu pohledu se syrské události pomalu, ale jistě odebírají do zpravodajského ústraní. Je to dobře vidět, například na méně častých a stručnějších tiskovkách náčelníka správy tiskové služby a informací obrany RF generálmajora Igora Konašenkova.

Ale to neznamená, že syrská kampaň se zastavila, nebo že se pro Rusko stala méně důležitou. Pro zemi jako celek a pro ministerstvo obrany Ruské federace se válka v Sýrii stala všední záležitostí a každodenní rutinou. Je to práce, do které se dali, a tyto všední syrské dny jsou stále krvavé a velmi těžké.

Na syrských frontách beze změn?
Celková situace v Sýrii, pokud se mění, pak se mění velmi pomalu. Neprofesionální pohled ze vzdáleného televizního gauče změny nevidí vůbec, i když jsou. Co je na syrských bojištích jako dřív a co se změnilo?

Stejná zůstala celková rovnováha sil. Na dvou pólech mapy Sýrie jsou proti sobě na jedné straně síly Islámského státu, Džabat al Núsra a další džihádisté. Na druhé straně armáda oficiálního Damašku, seskupení vojsk Ruské federace, kurdské ozbrojené milice a tak dále. Mezi těmito dvěma póly zůstaly viset jednotky tzv. "středně antisadámovské opozice", mezi které patří například části Svobodné syrské armády (FSA). "Umírnění" bojují s džihádisty, a to společně s oficiálním vládou Sýrie. Džihádisty podporuje Saúdská Arábie, Katar a Turecko. Damašek se spoléhá na pomoc Ruska, Íránu a Iráku. Za zády "umírněné opozice" stojí USA.

Damašek má výhodu v technickém vybavení ozbrojených sil, odpůrci Damašku v počtu bojovníků a schopnosti mobilizovat občany i zdroje. Damašek se za aktivní podpory vojsk Ruské federace snaží útočit. Ale z důvodu zjevného nedostatku sil se útok vyvíjí velmi pomalu. Džihádisté se tvrdě brání a pravidelně se pouštějí do protiútoků.

Za stávající situace to připomíná pat. Rusko se snaží zvrátit situaci ve prospěch Damašku prostřednictvím podpory akce syrské armády ze vzduchu. V chodu je zásobování vojáků Bašára Asada moderními zbraněmi a technikou, ale také vytrvalé přetahování tzv. "umírněné opozice" na stranu společného postupu proti džihádistům.

Kronika krveprolití
Na severu Sýrie nejsou vládní vojska s podporou Kurdů zatím s to převzít kontrolu nad turecko-syrskou hranici. Proti nim stojí nejen džihádisté, ale i Turci. Při tom se vojskům Asada podařilo v horách Latákie obsadit strategicky důležité město Salma. Opakovat v médiích heslo "Salma — to je syrský Stalingrad!", to k vítězství nestačí. Na mapě bojů je vidět, že jižně od Aleppa se podařilo džihádistům z al-Núsry a FSA více méně stabilizovat frontu podél trasy Damašek – Aleppo. Útok vládních vojsk zde hodně zpomalil, i když pokračují útočné akce severně od dříve osvobozené slavné letecké základny Kwejris.

Pod Deir-ez-Zorem džihádisté přešli do nečekaného protiútoku. Celý Deir-ez-Zor už obsadit nemohli, ale vládním vojskům způsobili citelné ztráty. Nejen, že vládní vojska uvízla v pasti předměstí, ale povstalci v Deir-ez-Zor předvedli skutečný masakr civilistů. Teroristé zde pozabíjeli asi 300 lidí a současně zadrželi jako rukojmí přibližně 400 žen a dětí.

Na předměstí Damašku pokračuje pomalu "prohrabávání" čtvrtí, obsazených džihádisty, především v Džóbaru a Východní Ghútě. Za poslední čtyři dny ruská letadla v Sýrii provedla 157 bojových vzletů na celkem 579 objektů teroristické infrastruktury v provinciích Aleppo, Rakka, Latákia, Homs, Hamá a Deir-ez-Zor. Za stejnou dobu antiteroristická koalice vedená USA také dosáhla pozoruhodných úspěchů, mediálních ovšem. Jenkíjové přesvědčili veřejnost, že v průběhu bombardování města Rakka skvělé americké letectvo na 100 % zabilo nechvalně proslulého kata přezdívaného "Džihádista John".

Tolik ke stručnému shrnutí "rutinní" syrské kampaně. Nic osudového a senzačního. Pohyby front jdou dopředu a vzad, fronty připomínají houpačku. Ale v zákulisí této houpačky se skrývá mnoho zajímavých věcí.

Seznam nesplněných předpovědí
Dnes už je možné udělat několik závěrů ohledně populárních předpovědí o Sýrii. Ukázala se nepravdivá předpověď o masivním nasazení sil z Íránu. Důsledkem měl být masivní ofenzivní útok na Damašek, který měl vést k rychlému konci války. Nestalo se. Ale stejně tak se ukázala jako neudržitelná předpověď o rychlém vyhnání Ruska ze Sýrie. Také nebyly dodány stovky nejnovějších protileteckých zbraní, které údajně měly předat džihádistům Saúdská Arábie a Turecko.

Nenaplnily se předpovědi o další eskalaci konfliktu mezi Tureckem a Ruskem, které se týkaly přesunu tureckých vojsk na sever Sýrie a uzavření úžiny Bosporu. Také se nekoná žádná válka mezi Íránem a Saúdy za účasti USA. Írán rozumně nedbal na provokativní akce Saúdů, Turecko si provedlo vlastní antiteroristickou operaci proti Kurdům. A Rusko? To bude v Sýrii nadále bojovat.

Rusko za Asada
I za velmi obtížných politických a ekonomických okolností Rusko soustavně ukazuje schopnost udržovat stálou vysokou intenzitu bojových vzletů své letecké skupiny v Sýrii a také si udrželo schopnost rychle dodávat tomuto seskupení vše potřebné. Soudě podle dostupných informací, MO RF vojska úspěšně provedla rotaci svých pozemních skupin, které zajišťují ochranu základen Hmeimim a Тartus. Začíná rotace leteckých sil Ruské federace v Sýrii. Střídáním prošlo i námořní seskupení RF ve Východním Středomoří. Velení z raketového křižníku "Moskva" přešlo na křižník Varjag a křižník "Moskva" se vrátil do Sevastopolu.

Objevila se informace o možnosti dodávek bojových vrtulníků Ka-52, které jsou vybaveny integrovaným komplexem obrany L370 "Vitebsk". Vrtulníky budou zajišťovat bezpečnost leteckých základen a také se podílet na pátracích a záchranných operacích. Informace o možném výskytu vrtulníků Mi-28 v Sýrii chybí. Pokračuje prohlubování vstupní plavební dráhy v přístavu Tartus. Tím je logicky dáno, že zde dojde k postupné přeměně na plnou námořní základnu Ruské federace. O to je pravděpodobnější i další informace o trvalém pronájmu vojenských objektů na území Sýrie. Musíme si zvyknout na myšlenku, že Rusko přišlo do Sýrie skutečně vážně a trvale.

Doplňuje se obrana letecké základny Hmeimim a Tartúzu a současně se rozšiřuje činnost ruských vojenských poradců v ozbrojených silách Syrské arabské republiky. Stále častěji na fotkách ze Sýrie je vidět naše armáda v řadách Syřanů. Informace ruských vojenských poradců pomáhají s přesnými identifikacemi teroristických cílů pro Asadovu armádu.

Ruští odborníci úspěšně pomáhají syrským spojencům nejen na frontě, ale i v týlové části, kde se opravují a přeskupují vojenské jednotky Syrské republiky. To je důležitý moment. Po přímém zapojení ruských instruktorů Syřané zlepšili opravy a údržbu vozidel. Dohromady to umožňuje Damašku postupně mít navrch tam, kde je dříve drtila početní převaha džihádistů.

Vytrvalý tlak na pozice protivníka vede k rozkolu v tzv. "umírněné opozici". Stále častější jsou případy, kdy ani nedojde na samotné bombardování. Pouhé přelety ruských bojových letadel nad hlavou bojovníků nutí teroristy utíkat a opouštět pozice. Igor Konašenkov z MO RF to komentoval to takto: "Existují fakta masové dezerce a ústup bojovníků s celými jednotkami z další účasti v bojových akcích. Například skupina banditů polního velitele Abú Chaldína v počtu asi 30 lidí v neděli dezertovala z určených pozic v plném počtu."

Je to dobře? Samozřejmě! Ale bohužel nějakých 30 odpadlíků, ani dokonce 300, na situaci nic nezmění. Zlom nastane, až počet prchajících teroristů se bude měřit tisíci, pak se situace v Sýrii radikálně změní. Dosud nic takového není pozorováno, i když se na tom samozřejmě tvrdě pracuje.

"Vlastenecká opozice"
"Lidé se činí," no a pokud jde o tzv. "umírněnou opozici"... Ta se nenechá nalákat pod prapor Asada nějakými sliby a gulášem. Opozice stojí proti oficiální moci Damašku. Ale proč opozice nejprve spolu s Damaškem nezatočí s ISIL, a teprve potom nedohodne své vztahy s prezidentem Sýrie?

Vojska RF na základě této logiky de facto nabídla "umírněným" jednoduchou volbu: "Buď jsi s námi nepřítel ISILu, nebo jsi mrtvý". Tato taktika zaměřená na motivaci "umírněné opozice" začíná mít postupně úspěch. Pro "umírněné" existuje tato alternativa: buď přílet ruské KAB-500 přímo na hlavu, nebo konec bombardování, a také příjemný bonus v podobě dodávek lehkých zbraní a munice ze skladů vojsk RF. Samozřejmě, že tato situace nutí opozici do těžké volby. Ale koncept funguje. Důkazem toho je vznik nového pojmu "vlastenecká opozice", což je opozice, která pozvedla zbraně proti džihádistům.

To potvrzují i poslední informace MO RF: "Velení ruského letectva pokračuje v interakci se složkami vlastenecké opozice v Sýrii, jež vedou boj proti teroristickým skupinám ISIL, "Džabat al-Núsra" a dalšími. Před několika dny jsme od jednoho z komand vlastenecké opozice obdrželi informace o poloze centra polního tábora bojovníků ISIL v části obce Kisim, provincie Homs. Po provedení průzkumu této oblasti bezpilotními prostředky a dalším ověřováním přes Informační centrum v Bagdádu na zadaný cíl byl naveden bitevní letoun Su-25, který zničil celý polní tábor.".

Paralelně k tomuto postupu Moskva a Damašek začaly s dodávkami humanitární pomoci civilnímu obyvatelstvu shozem z letadel. Bedny s padáky se ukázaly v zóně bojů. Výsledkem byl výrazný nárůst sympatie těchto obyvatel vůči Asadovu režimu.

Nový starý teror
Džihádisté nenašli jiný způsob, jak neutralizovat tyto operace syrské vládní armády a vojsk RF, než se znovu vrátit k taktice otevřeného teroru proti civilistům. Výsledkem je masakr a braní rukojmí v oblasti Deir-ez-Zor. Další metodou jsou akce džihádistů typu provokativní palby na civilisty. Konašenkov k tomu řekl: "Protože teroristé nemohou zastavit útok vládních vojsk, tak se stále častěji uchylují k provádění provokativní palby z dělostřeleckých zbraní a minometů na civilní osady. A pak z těchto vražd následně obviní syrská vládní vojska." Stačí připomenout nedávné ostřelování školy v tureckém pohraničí ze syrského území. Takové činy teroristů "Islámského státu" povedou zcela jistě k jejich dalšímu rozkolu s "umírněnou opozici". Tím se také zhroutí naděje Západu, který tyto teroristy podporuje.

Vítězství bude naše
Je vidět, že situace v Sýrii se mění. Sice velmi pomalu, ale přesto v náš prospěch. Je třeba si uvědomit, že jsme ve válce s mezinárodním terorismem a že nelze přestat v polovině. Vítězství jistě nebude bez ztrát a bez tvrdé práce. Čím více práce se udělá nyní v Sýrii, tím menší ztráty budou později. To znamená, že je třeba dřít dál. Den za dnem, bez ohledu na okolnosti, jinak vítězství nepřijde. Naši vojáci v Sýrii se k němu postupně přibližují. Ale na boji proti terorismu pracujeme také tady doma, v Rusku. Hlavně nepovolit a nečekat zázraky. Pak bude vítězství naše.

Zdroj článku zde.