Již tři dny zuří boje v oblasti Doněckého letiště a Gorlovky (česky Horlivka). Toto město o 250 tis. obyvatel postupně rovnají se zemí ukrajinské raketomety a děla. Včera byly údajně na civilní části města shozeny letecké pumy o váze 500 kg. Pokud se tato informace potvrdí, janičáři v Kyjevě by mohli být obžalováni z válečných zločinů proti civilnímu obyvatelstvu. Ale těm už je to po vraždách civilního obyvatelstva stejně jedno. A jak se zdá, NATO s postupem kyjevské junty souhlasí.

A nyní k dostupným faktům. Česká veřejnoprávní TV krmí ukrajinskými propagandistickými kecy diváky ještě dnes, tj. 19. ledna. Přitom už 24 hodin pozitivně ví, že oficiální ukrajinská média nemají pravdu. Četka otočila propagandistické kormidlo včera kolem 22.00. A do půlnoci postupně přešly hlavní české korporátní trouby z vítězství ukropů na klasické výkřiky typu "XY hlásí těžké boje". Podívejme se na dnešní mapu bojů, kde je jasně vidět rozdíl mezi "klidným" Luhanskem, které Ukrajinci nechávají na pokoji (asi kvůli Plotnickému a jeho klice) a tvrdých bojích v Doněcku.


Klíčové Pjesky přešly 2x z jedné ruky do druhé. Nyní je opolčenci dobyli úplně a pokračují v útoku na Avdějevku. Silná mlha prospívá ukropům, kteří mohou s bojovou technikou přijet až k liniím opolčenců. Další video jsme už dávali včera o půlnoci a ukazuje záběry z nového terminálu, který údajně patří juntě. To, jak vidět, pravda není. Ale určitě západním žoldnéřům patřila kupa amerických zbraní ukázaných v závěru včerejší reportáže. Mimochodem, tento reportér patří k nejodvážnějším na celé frontě. Klíčový je rozhovor s Motorolou. Ten měl být v ofenzívě jako obvykle zabit, už asi posté za poslední tři měsíce, jak sám říká. Motorola je známý svou věcností a pravdivostí, viz jeho shrnutí situace. Například o úspěšném útoku na Pjesky mluvil jen nepřímo. Hlavní "message" šla na naše noviny (pardon, ukrajinské) o jejich mediálním lhaní.


Takže shrňme situaci: byl zastaven tankový útok u Putilovského mostu, pokračuje trvalé ostřelování civilních čtvrtí raketomety a děly, včetně budovy nemocnice v Doněcku. Opolčenci u Doněckého letiště přešli do protiútoku, opravdu dobyli Pjesky a přešli do útoku na Avdějevku. Tam boj pokračuje s nejasným výsledkem. Tankový útok u Putilovského mostu byla asi velká bitka, ukrajinské rozstřílené tanky jsou tam stále. Sběrači kovů musí mít kolem Doněckého letiště úplný ráj, ale takový šrot něco stojí. Dnes už i nás, skrze mírotvorné NATO, nejen ukrajinské důchodce bez důchodů. Givi přímo na místě komentoval situaci za ostré střelby následovně.


Toto všechno české korporátky věděly a mlčely. Jistě, jsou to zprávy opolčenců, ale ti zatím o skutečné bojové situaci nelhali ani v jednom zásadním případě. Ukrajinská junta o ní lže od samého začátku a české korporátky je citují jak slovo boží. Proč asi?