O sestřelení syrské stíhačky minulý týden nad Golany se už nemluví. Korporátní tisk je plný oslavných článků nad nelegálním bombardováním Sýrie letouny NATO a USA. Zajímavá situace. Spojené státy podporují terorismus v mnoha zemích světa, viditelně nějakým Bin Ládinem, který byl pracovníkem CIA. Představte si, že jim pár hodin před útokem na jejich území oznámíte, že je budete bombardovat a že si mohou stěžovat třeba na lampárně jménem OSN. Podle izraelských zdrojů byla stíhačka sestřelena po proniknutí pouhých 800 m nad okupované pásmo Golan, které Izrael drží v rozporu s mezinárodním právem. Stíhačka Sýrie tedy podle mezinárodního práva operovala nad svým výsostným územím a byla sestřelena. Trosky letounu spadly mimo okupované Golany do části patřící Sýrii. Vojensky tedy Izrael vede na okupovaných Golanech 1:0. Ale jak dlouho?

Taktika Izraele

Klíčový článek najdete v seriálu Fakta o Sýrii (Fakta o Sýrii XX. aneb Izrael začne sklízet, co zasel). Z článku vyjímáme důležitou mapu, která se dnes postupně naplňuje. Stratégové sní o tom, že na Golanech vytvoří nárazníkovou zónu teroristických bojůvek, které budou chránit Izrael a budou trvale ničit syrskou ekonomiku. Článek Fakta o Sýrii XVII. aneb komedie v Ženevě ukázal mapu oněch mytických "Buffer Zones", která jsou nyní už pouhým zbožným přáním, alespoň co se pohoří Kalamún týče. To už dnes plně ovládá Hizballáh a vytlačil odtud poslední pravidelné jednotky vraždících povstalců. Tím chrání zdejší křesťany ve městech jako Malúla.

Nyní se podívejte na pásmo Golan. Golanské výšiny patří Sýrii a byly protiprávně anektovány Izraelem. Ten v roce 1981 schválil zákon o Golanských výšinách, který rozšířil izraelské právo a správu nad nimi a de facto je anektoval (1200 km2). Tento krok byl odsouzen Radou bezpečnosti OSN v rezoluci č. 497, která zákon prohlásila za neplatný a postrádající mezinárodní právní účinek.Po postupném vyhnání "bílých helem" OSN, které měly dohlížet na dnes již neexistující příměří, začíná nové kolo boje. Izrael musí vybudovat nárazníkové pásmo, je to otázka přežití na nezákonně okupovaných Golanech. Již několikrát jsme psali, že Izrael válkou Golany dobyl a válkou je zase ztratí. Místo OSN sem tedy přijdou žoldnéři. Jací? No přece mezinárodní teroristé bojující proti Asadově armádě. A Izraeli je úplně jedno, jakého ražení budou.

Izrael a Turecko, stejný scénář

Existuje celá řada videí a reportáží ukazují pomoc Turecka všem teroristickým skupinách včetně ISIL v boji proti Sýrii. Podívejte se na jedno z nich. Jde o reportáž US Public TV o tom, jak USA, Turecko a Katar vyzbrojují a vojensky cvičí povstalce v Sýrii. Reportér se setkal s bojovníky na předem určeném místě v Sýrii poté, co přijeli autobusem z Turecka.


Tyto tzv. "umírněné skupiny" převážně zahraničních žoldnéřů jsou dnes oficiálně podporované USA. Jenže ti prodávají buď zbraně nebo rukojmí dalším radikálům, například těm z ISIL. A úplně totéž se děje na Golanech, kde teroristé z al-Nusry volně přecházejí hranici mezi Izraelem a Sýrií. Zato proniknutí stíhačky 800 metrů do tohoto prostoru znamená útok. Fakticky jde o nejstřeženější hranici světa, takže výmluvy o tom, že Izrael neví, kdo se mu promenuje na vojensky totálně kontrolovaném území, jsou úplně zbytečné.


Západ nejspíš bude držet dvojí metr hodných a špatných teroristů tak dlouho, dokud nezačnou ničit velká evropská města. Pak už bude pozdě. Izrael provozuje tuto taktiku na mnohem vyšší úrovni. Již celá desetiletí využívá taktiku "rozděl a panuj" a posílá znesvářené arabské frakce proti sobě. Ironií osudu pomohl založit Hamás v době, kdy potřeboval oslabit jednotný al-Fatáh. Uvidíme, jak dlouho mu tato taktika vydrží na Golanech. Minulý týden SAA už začala ostřelovat právě tato nárazníková území, ale prozatím na své straně okupované hranice. Proto potřebuje výzvědné lety stíhaček, aby zaměřila pozice Al-Nusry a dalších teroristických skupin podporovaných Izraelem. Další kolo války na Golanech právě začalo.