BBC se podařil hezký spinning ohledně Ekvádoru, což se bohužel v poslední době korporátních manipulací stává pro tento světový plátek spíše pravidlem. Viz heslo BBC ohledně zmanipulovaných reportáží v Sýrii. Originální článek Ecuador gives details of new digital currency je ve skutečnosti opsán z článku Wall Street Journal (24. 8.). Tyto noviny pochopitelně celý plán napadly a není se čemu divit. Zadlužený Ekvádor měl splácet nesmyslné dluhy dřívějších zlodějských vlád poplatných USA tím, že měl prakticky zadarmo dovážet ropu do USA, která je nepřímo odpovědná za rozvrat zdejší ekonomiky. Prezident Correa, celý "kšeft" zastavil, ropnou společnost Chevron zažaloval za zničený prales. Viz film Avatar, který je inspirovaný tímto procesem. Vývoz ropy směřuje hlavně do Číny, která slušně platí a postupně umořuje vnější dluh země.

To se Wall Streetu příliš nepozdávalo a kroky Ekvádoru ohledně zavedení digitální měny WSJ označil jako pokus uniknout dolarizaci (an escape hatch to get out of dollarization). Tyto závěry pak papouškovala BBC, včetně tzv. "miliardových dluhů". Lhát se nemá. Poměr výše dluhu k HDP (debt-to-GDP ratio) je pro Ekvádor nyní 23 %, přičemž Německo je má 81 % a Velká Británie 91 %. USA z ohleduplnosti nezmiňujeme, ale pro porovnání s Ruskem se podívejte na tento článek (Ruský státní dluh: mýty a realita). O co jde v případě Ekvádoru?

Dilema země je jednoduché. Po ekonomickém krachu země přešla na americký dolar, aby stabilizovala měnu. Zatím nelze dolar opustit, alespoň ne hned. Centrální banka se tedy rozhodla pomoci indiánským komunitám tím, že zavedla digitální měnu v ekvivalentu dolaru, která je normálně obchodovatelná přes mobil jako bitcoiny. Klíčová studie byla publikována pro Paraguay, kde vládne podobná situace.


Pokrytí země mobily ukazuje tento graf, který odpovídá i podobným číslům růstu ekonomiky. K čemu je vnitřní zúčtování v digitální měně dobré? Rezerva státu je 5,5 miliardy dolarů, zatímco potřeba měny podle M2 indikátoru je 36 miliard. Jestliže se centrální bance podaří snížit fyzický oběh dolarů v zemi ze současných 21 % na úroveň běžnou v západních zemích (hotovost/HDP je pro EU kolem 5 %), pak jí dramaticky naroste dolarová rezerva, zhruba na dvojnásobek. Rozhodnutí banky zní následovně.
The Central Bank defines e-money as monetary value equivalent to the value expressed in the currency of the country (the dollar) that is stored and exchanged only through mail, phones, computers, devices, etc. recognized as a means of payment and is convertible into cash at face value.

Korporátky typu WSJ a BBC pochopitelně kritizují klíčovou část tohoto systému. Aby mohl fungovat v celé zemi, pak všechny digitální platby musí jít přes centrální banku. Tento "socialismus" je prý škodlivý. BBC má asi hodně krátkou paměť, když si nepamatuje dýchánky City-bankéřů vesele manipulujících sazbou LIBOR.