Titulky v novinách o tom, že protikorupční policie konečně stíhá několik lidi kvůli zakázce v Nemocnici Na Homolce v Česku málokoho překvapí. Informovaný čtenář si jen povzdechne něco ve smyslu: "A proč to trvalo tak dlouho?" Ve velkých státních nemocnicích má policie práci na celá léta.

Poodhalíme kořeny dnešních událostí. Nastavení systému řízení na ty správné privatizační koleje začalo už za éry Oldřicha Šubrta. Ten byl ředitelem této státní nemocnice patnáct let, až do roku 2006. Budoval Homolku jako nemocnici na vysoké úrovni a za jeho vedení to byla zisková nemocnice. Dal dohromady spolu s přáteli velmi dobře fungující systém spřažených firem a celou síť dodavatelsko-odběratelských vztahů. Nebyli troškaři, ale pracovali v mezích zákona a běžných obchodních praktik. Oldřich Šubrt v r. 2006 z nemocnice odešel a vzal židli i funkci jako předseda představenstva akciové společnosti Agel a přidal generálního ředitele skupiny Euromednet, která sdružuje zdravotnická zařízení společnosti Agel. Celou skupinu spravuje odnikatel Tomáš Chrenek, kterému mimo jiné patří i Třinecké železárny.

Přišla éra nového ředitle pana Vladimíra Dbalého. Jeho vedení pokračuje v zajetém systému a přidal si i vlastní průkopnickou inovací řízení. Ta spočívá v zapojení externích právníků jak do vedení nemocnice, tak do dceřinných společností. Dokonce angažoval externí účetní firmu na celou ekonomickou agendu. Nemocnice už nepotřebovala ekonomického náměstka. Tato funkce pak zcela chyběla v organizačním schématu řízení. Podnikatelský duch vanul Homolkou takovou silou, že z toho průvanu zkušeným zaměstnancům chodil mráz po zádech.
Toto uspořádání dceřinných společností muselo financím mateřské společnosti pěkně pouštět žilou. Působení dceřiných společností Nemocnice Na Homolce, firem Holte s.r.o., Holte Medical a.s. a Homolka premium Care s.r.o. naplno otevřelo dveře podnikatelskému průvanu právě za ředitele MUDr. Vladimíra Dbalého, MBA. Tok peněžních prostředků z různých zakázek, procházející těmito provázanými dceřinými společnostmi byl značný. Celý systém byl prověřován úředníky ministerstva zdravotnictví za vedení pana Tomáše Julínka a jeho náměstka Marka Šnajdra. Jako vždy v těchto případech bez závad. Proč páni kontroloři nikdy nic nenašli? Protože jejich úkolem bylo držet dveře v podnikatelském průvanu a mít pevně zavřené oči.


Na samém začátku trochu písku pod kola nasypal ministr zdravotnictví David Rath. V červnu 2006 podal trestní oznámení kvůli možnému zneužití pravomoci veřejného činitele na tehdejšího senátora ODS Tomáše Julínka.

David Rath wrote:
Podezírám Julínka, že jeho občanské sdružení Reforma zdravotnictví je financováno zahraničními farmaceutickými firmami,


Nestalo se ale vůbec nic. Policii dostal do ruky pan ministr Ivan Langer, "zreformoval" a zrušil FIPO (finanční policie). Zlikvidoval reorganizací vyšetřovací týmy a tím dostal hospodářskou kriminalitu téměř na nulu. Jak prosté, když to není ve statistice, tak to neexistuje. Pan Julínek s ODS za jeho zády provedli reformu zdravotnictví. Poté jen za léky z ničeho nic podle odhadů odborníků vydal systém zdravotního pojištění od roku 2007 zbytečně více než 10 mld. korun. Jak páni doktoři pravidelně hovoří o prevenci, tak na tom by v tomto případě bylo hodně pravdy.

Správně jednal v roce 2006 Ministr zdravotnictví David Rath, ale neuspěl. Marek Šnajdr (bývalý pracovník firmy Pfizer) a Pavel Hroboň (bývalý pracovník firmy Mac Kensey) měli tenkrát zcela určitě mimořádnou vládní podporu.

V případě Nemocnice Na Homolce se to zadrhlo až v květnu 2010. To poslanec Ing.Ludvík Hovorka podal trestní oznámení.


Představte si sebe na místě angažovaného a zodpovědného politika, který má důvěru odborné lékařské veřejnosti. Jste první pilíř státu, moc zákonodárná. Probírejte se pár večerů hromadou příloh v emailové poště a poslouchejte mlhavé odpovědi zodpovědných. Jste-li skutečně zodpovědný politik, odpovědí na vaše jasné písemně položené otázky se nedočkáte, prostě proto, že druhý pilíř, moc výkonná vás ignoruje. Máte dál jen dvě možnosti:

  • Rezignovat na důvěru, kterou k vám mají ti, kteří vám píšou. Pak už dál nemusíte dělat vůbec nic. Ale ti, co vám věřili, už vám nikdy neuvěří ani kolik je hodin.
  • Obrátit se na třetí pilíř státu - moc soudní.


Znamená to sepsat a potom podat trestní oznámení. Není to jednoduché rozhodování. Vyšetřovatelé se budou ptát vás i dalších případných svědků. Jsou to hodiny dokola se opakujících otázek výslýchajících policistů. Po tolika policejních reorganizacích a vlastní osobní zkušenosti s detektivy dáváte tomuto podání tak 30% procentní šanci na úspěch. Po roce vám z Prahy přijde dopis, že pánové od policie věc odložili. To si potom sami sobě položíte otázku, jestli vám to stálo za to.

MUDr. Dbalý v Nemocnici Na Homolce jako ředitel skončil v roce 2012. I v Česku možná stále platí to přísloví o božích mlýnech. Bývalý pan ředitel momentálně sedí ve vazbě, kam jej soud poslal 27. 6. 2014. Je společně se svým bývalým náměstkem, primářem chirurgie Michalem Toběrným, někdejším ředitelem dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical Petrem Kutilem a zaměstnancem Holte Medical Pavlem Kocourkem podezřelý z praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky - dva jako přímí pachatelé, dva jako jejich pomocníci.

Nemělo by to zkončit jen u zakázky na skenování pro Homolku. Ta byla předražená o miliony. Jenom na Homolce má policie práci na léta.


Psali jsme
Zdravotní reformy v postkomunistických zemích: privátní zisk, zničený občan, vytunelovaná res publica