Euroskeptická a nacionalistická strana Front National dostala 25 % hlasů a s přehledem vyhrála volby do EP. Pravicová opoziční UMP zmítaná finančními skandály se propadla na druhé místo (20 %). Vládnoucí socialisté už opravdu neví, kam se vrtnout, tak jsou slabí a nerozhodní (15 %). Další místa obsadili centristé (10 %) a dokonce i zelení, kteří se ve Francii tradičně hádají a okamžitě zradí své ideály za každý ministerský post v nějaké koaliční vládě (9 %). Ale zdejší voliči byli opravdu zoufalí a socany volit nechtěli. Jak si vysvětlit nástup nacionální strany založené a udržované rodinou Le Penů? Odpověď je jednoduchá. Zbídačením Francie pod vládou pravice i levice.

Rozpad státu na chudé a bohaté regiony

Klíčový článek Une France coupée en deux ukazuje vynikající práci statistiků s volebními výsledky posledních 20 let. Abychom porozuměli poslednímu schématu musíme začít propadem střední třídy. Začněme analytickým článkem z výborného webu Observatoire des inégalités, který u nás zcela postrádáme. Česká sociální studia se především zabývají sama sebou. Článek z 26. května 2014 obsahuje nejnovější data o sociální situaci země. Hned první graf ukazuje, proč Francouzi nevolí socany. Podívejte se na průměrný příjem podle percentilové tabulky a hned uvidíte, kdo vydělal na nízkých daních a na delokalizaci výroby.



Přitom horních deset procent většinou nemá děti, takže se reprodukuje jiným způsobem. Stejně tak klesl průměrný příjem na hlavu v klíčových zaměstnáních, a to zejména v námezdních a v dělnických profesích. Proto většina z nich už nevolí levici, která se o ně nestará.



Výsledkem je stát, který běží na dvě rychlosti, stejně jako v USA a všude jinde, kde vítězí tvrdý neoliberalismus. Politický výsledek předešlých sociálních procesů ukazuje speciální graf ukazující vítězný postup FN za posledních 20 let. Viz citovaný článek Une France coupée en deux.



Bílá místa ukazují bohaté regiony, kde voliči mají jiné možnosti, a to jak v životě, tak i v politice. V prosperujících regionech kolem velkých aglomerací severu a částečně i jihu nemá FN velké zakotvení. Ale Francie zbídačelých regionů vytváří úplně jinou mapu. Oblasti sociální prekarity se pořád zvětšují a obkličují bohaté regiony. To ukazuje první mapa v přehledu 20 let. Tam občané volili s převahou FN jako jediného kandidáta na možnou změnu, viz druhá mapa EU-voleb v roce 2014. Chudí lidé vidí integraci EU-bankéřů a multinacionál právem jako své životní nebezpečí. Mimochodem, v tom si Le Penová velmi dobře rozumí s prezidentem Putinem.