Známý český vtip pravil, že po dokončení Kalouskovy reformy budou všichni důchodci od 70 let povinně chodit na přechodu na červenou. Strach z penzistů existuje, protože i v bohaté Británii je v krámě vykradeno a státní kasa je prázdná. Penzisté se stali ve Velké Británii největší voličskou skupinou, stejně jako v Německu. Ministr financí Georg Osborne raději potopí penzijní pojišťovny, než aby David Cameron přišel o přízeň těchto voličů. Jak? Elegantně, jako vždy.

Britské ministerstvo financí oznámilo radikální reformu penzijního systému. Minulý týden stačilo 55 minut na to, aby George Osborne díky své řeči ve sněmovně způsobil okamžitý pád akcií specializovaných pojišťoven v průměru na 50 %, u Partnership Assurance dokonce o 61 %. O co jde? Střadatelé budou mít možnost nově si při nástupu do penze nechat vyplatit celou naspořenou částku, což bylo sice doposud možné, ovšem stálo to dost peněz. Penále, respektive zvláštní daň. Samozřejmě, že britský „finanční průmysl“ s prostředky penzistů mohl podnikat. Zisková marže těchto pojišťoven se pohybovala mezi 8,4 až 15,4 %. Analytici se nyní obávají, že trh s životním a penzijním pojištěním se nyní z 90 % zhroutí. Velká část Britů si pravděpodobně raději prostředky vybere hned. Inflace a nízké úrokové sazby učinily ze spoření značně ztrátový produkt.

A inflace půjde do obrátek. Jak americký FED, tak ECB již oznámily, že úrokové sazby půjdou nahoru. Nejdřív šly sazby plánovitě pěkně dolů, aby se utlumila ekonomika a státy se zadlužily, když nebyly schopny z výběru daní zabezpečit obsluhu stávajícího státního dluhu a fungování základních funkcí státu. Nyní půjdou sazby znovu pěkně nahoru, aby mohla nastoupit celoevropská TROJKA s požadavky jako nyní MMF na Ukrajině. Takto se vyrábí krize a takto se připravuje cesta k největší loupeži v historii.

Zdroj zde.