My všichni, kteří máme v České republice připojenou elektrickou energii do domácnosti, musíme platit poplatek veřejnoprávní televizi a televize je dotovaná i z našich daní. Očekávali bychom tedy za naše peníze vyvážené a objektivní zpravodajství a především určitou kulturu vystupování. Česká veřejno-právní televize však není zřejmě od toho, aby objektivně informovala, nýbrž aby vytvářela a formovala veřejné mínění a ovlivňovala výsledky voleb. Kdo je rozumný a umí si opatřit informace jinak, ten se bez televize obejde.

Český občan má pocit, že se nelze pokleslé kultuře, zejména zpravodajských a komentátorských pořadů, nijak účinně bránit. Skákání komentátorů do řeči, nezdvořilost, arogance, prosazování vlastních názorů komentátora, rychlost komunikace, aby divák neměl čas přemýšlet, lži, případně polopravdy, jsou na denním pořádku. Všechny veřejnoprávní televize v Evropě jsou na tom stejně, jsou v rukou manipulátorů, nicméně kultura televizního vysílání má v různých zemích různou úroveň.

1. Výběr kýčovitých figurek komentátorů v ČT

Mnohé veřejno-právní televize se alespoň tváří, že jsou seriózní, a občas dokonce i jsou. V Čechách si potrpíme na hezké mladé tvářičky a líbivé kostýmky, záběry hezkých nohou ve hlavních zprávách, dokonalý kýč postkomunistické kultury. Že by se zde objevila zkušená, šarmantní padesátnice, nebo šedesátiletý matador v hlavním vysílání zpráv, je vyloučeno.

V Rakousku i Německu je úroveň veřejnoprávní televize rovněž mizerná. Zprávy a důležité diskusní pořady zde moderují ale muži a ženy různého věku. Ba co víc: dokonce různé váhové kategorie. Plnoštíhlé moderátorky středního věku jsou zde běžnou realitou. A moderují dokonce i zkušení novináři v předdůchodovém věku, alespoň v tomto ohledu respektuje veřejnoprávní televize mnohovrstevnatou diváckou obec.

Ke kvalitě obsahu vysílání je lepší se snad ani nevyjadřovat. Schéma vysílání zpráv je všude zhruba stejné. Často se věnuje vysílací čas pitomostem, aby se odvedla pozornost od důležitých problémů, které by mohly vyvolat aktivitu občanů. Manipulaci hlavních zpráv ČT jsme popsali v analýze celého jednoho vysílání, viz tematické číslo Komu slouží Česká televize (2013-08).

Důležité diskuse a zajímavé programy jsou vysílány až po 22. hodině. Aby se neřeklo, že je televizní vysílání „nevyvážené“. Kolik pracujících lidí si však může dovolit sledovat televizi dlouho do noci? Česká televize má alespoň z tohoto pohledu Hydepark, který běží už krátce po 20. hodině.

2. Komentátorská nula a kritická reakce německých diváků

Máme jako diváci nějakou šanci kvalitu vysílání České televize ovlivnit? Tak se podívejte na tento nedávno uvedený pořad v televizi ZDF, který uváděl arogantní moderátor Markus Lanz. To je přesně typ moderátora, který rád žvaní o věcech, kterým nerozumí. Když mu dojdou argumenty, skočí diskutujícímu do řeči, případně odvede pozornost úplně jinam. Zde se jednalo o debatu se Sahrou Wagenknecht, bývalou europoslankyní, která chtěla hovořit mimo jiné o lobbingu finančních elit, kterou zažila ve výboru pro ekonomiku a měnové záležitosti v EP.


Bohužel narazila na komentátorskou nulu, která podobnou diskusi neumožnila. Tento pán by se hodil spíš jako model pro přehlídková molo v Miláně. Sahra Wagenknecht je opravdovou dámou, která se vyzná nejenom ve spletitých temných uličkách fungování finančních trhů, disponuje ale i grácii svého vystupování a schopností věcné, a hlubokými znalostmi podložené argumentace. Alespoň jednu tak charismatickou političku s rozsahem jejích znalostí na půdě českého parlamentu! Nicméně je to místopředsedkyně strany Die Linke, která se odštěpila od německé sociální demokracie. Měla k tomu dobrý důvod. Socialisté v Německu slouží bankám a korporacím, nikoliv demokracii. Stejně jako socialisti jinde v Evropě, Česko nevyjímaje.

Nevychovanost a arogantní hloupost moderátora Markuse Lanze pobouřila německou diváckou obec natolik, že iniciovali petici za jeho odvolání, kterou podepsalo během pár dní 230 000 televizních diváků. A prohlásili, že nebudou platit TV poplatky, pokud nebude odvolán. Přitom se nejednalo výlučně o voliče německé levice. K tomuto pořadu je na internetu mnoho odkazů.

Co takhle začít sbírat podpisy za odvolání Moravce a spol. podobným způsobem?

3. Ekonomicky hloupý moderátor Moravec

Příklad z Německa by mohl být jeden ze způsobů, jak se konečně zbavit Moravce, Drtinové a dalších všeználků v České televizi. Posledním výkřikem kvalit Václava Moravce byl rozhovor s ministrem financí Andrejem Babišem, který byl jmenován do funkce krátce předtím, než se konal rozhovor. Rozhovor najdete zde. Zjevný pokus o nadřazenost v chování moderátora, který se stavěl do role zkoušejícího na střední škole, přitom sám problematice do hloubky nerozuměl a použil při argumentaci manipulaci, vlastně částečnou lež, viz 23. minuta rozhovoru o státním dluhu a dluhové službě.

Zejména v argumentaci, zda bude mít devalvace české koruny dopad na výši státního dluhu, Moravec lhal. Protože argumentoval, že ČNB nevydávala v roce 2013 žádné dluhopisy v cizích měnách, a tím pádem dopad na obsluhu státního dluhu nebude. Jinak by dopad byl katastrofální. Jenže budou splatné dluhopisy z dřívějších emisí, pane Moravče! Andrej Babiš nedokázal reagovat, čemuž se nelze divit. Určitě neměl čas, byl-li v práci pouze jeden den, ani možnost projít si pořádně čtvrtletní zprávu ministerstva financí z odboru řízení státního dluhu a podívat se na strukturu dluhopisů a jejich splatnost a spočítat si rozdíl v nákladech na obsluhu těchto dluhů při kurzu 25,50 Kč a 27,50 Kč za euro.

Václav Moravec ale čas na přípravu měl, a než něco začal tvrdit, měl si informace řádně ověřit. Jeho snaha evidentně chválit Kalouskovy úspory ve státním rozpočtu, které byly dosaženy zastavením investic a hlubokým propadem stavebnictví, a tím i dopadu na zaměstnanost, byla do očí bijící. Proto by si zasloužil vyhazov. Jakoby nestačila jeho arogantnost při předvolebním prezidentském klání. Předvádění ho i přes veřejnou kritiku neopustilo, dál poučuje a vyjadřuje své osobní názory.

To je další důvod k přečtení předešlého článku Náš redaktor Stanislav Blaha kandiduje do Rady ČT. Redakce E-republiky podporuje jeho nominaci a drží mu palce. A co tak proto něco udělat, milí čtenáři? O nominaci Stanislava budou rozhodovat tito poslanci ve Sněmovně a tohoto dne.