Celou story začíná jako obvykle miliardář, protože dnes to asi nemůže být v USA jinak. Zakladatel eBay, Pierre Omidyar, v rámci své veřejně prospěšné nadace rozšířil působnost i na žurnalistiku. Nejspíš se už nemohl dívat na dopad aféry Snowden, kde se britské a americké vládě podařilo ohnout všechna velká média v zemi. Vzniká nový zpravodajský kanál, který ovšem ihned přitáhl současné hvězdy nezávislého žurnalismu.

Nový web založil Glenn Greenwald s kufrem Snowdenových materiálů, které mu jistě hned tak nevyschnou. Ale první zprávy webu Omidyar Group potvrdily, že se k této základní sestavě již přidali další dva prominenti. Novinář Jeremy Scahill je známý i z našich stránek, protože odhalil celý mechanismus tzv. "Dirty Wars". Nyní natáčí s Greenwaldem dokumentární film o propojení odposlechů (tady jim pomáhá Snowdenův kufr) a cílených zabíjení v různých částech světa.

Další důležité postavy, které se připojily, jsou novinářka Laura Poitrasová a Dan Froomkin. Posledně jmenovaný pracoval léta pro Huffington Post a pro Washington Post. Laura Poitrasová je stejně jako Scahill brilantní dokumentaristkou, nejen klasickou novinářkou. Dalšími členy týmu by podle zatím nepodložených zpráv měli být známí novináři z nezávislých webů Nation a Alternet jako Liliana Segurová. Ta se věnuje tématům jako spravedlnost, svět práce, sociální oblast a lidská práva. Z posledně zmíněných občanských webů často citujeme, protože mají podobné zaměření jako e-republika a vidí svět stejně jako my.

Ukazuje se, že státy a velké společnosti díky pokroku v technologiích začínají ztrácet monopol na vysílané zprávy a na zpravodajství obecně. U nás jsme teprve v plenkách, protože nás občané nepodporují a málo čtou. Zbytek českého tisku si pro svou mocenskou potěchu koupil nějaký Andrej Babiš a vybrané pravicové kousky již předtím slupnul nějaký Zdeněk Bakala. Tento má drobné problémy v podnikání, onen bude asi řídit stát, pokud se mu do toho bude chtít. Pokud se však podíváte na nezávislá média typu RealNews, pak vidíte, jakou ohromnou cestu za dva roky tato občanská společnost urazila. Od demonstrací na ulicích k vlastnímu internetovému TV kanálu financovanému pouze z příspěvků individuálních dárců. A nyní do tohoto rozjetého vlaku začali nasedat první miliardáři, aby nová média šlápla na plyn. Uvidíme, jak se to projeví na nezávislosti těchto prozatím nezávislých novinářů.