Řecká tragédie se změnila z antické na současnou. Zkorumpovaní řečtí politikové zničili stát všemi myslitelnými formami korupce, kterou následně provozovali v malém jak státní úředníci, tak i běžní občané. Partaje rozkradly vlastní a evropské dotace, pak nechaly zlaté ručky Goldmanů, aby kreativně upravily státní rozpočet a státní dluh, a pak už se kradlo přímo z eura. Když to viděli státní úředníci, tak zjistili, že EU a bankám to vůbec nevadí, ba právě naopak. A tak začali hospodařit podobným způsobem. V Řecku šlo dostat razítko na všechno, takže se nakonec objevili řečtí sirotci jako řádně adoptované děti Romů ve Francii. Romové mají děti rádi a nekup je (tj. neadoptuj je), když ty děti jsou v tak hrozném stavu a když stačí při průjezdu zemí podmazat jednoho nebo dva státní úředníky. A nakonec se přidali i běžní Řekové, kteří naskočili do dosud jedoucího vlaku v momentu, kdy už byla odpojena lokomotiva. Poslední roky si chodili do důchodu v 55 a pro jistotu k odběru penze přihlásili i celou svou mrtvou rodinu. Zkorumpovaní úředníci a politikové s tím souhlasili a dali potřebná razítka. Když kradou všichni, pak i lidem je třeba něco dát bokem. Volby jsou přece demokratický základ této kolébky demokracie.

Kam to Řecko dovedlo, o tom jsme psali v několika článcích. Klíčový je zejména článek Řecko, děsivý přízrak neoliberální Evropy. Podíl nezaměstnaných mezi 15-24 lety dosáhl podle oficiálního čísla řeckého úřadu práce v únoru 64 %. Mezinárodní lichváři vedené tzv. "Trojkou" (kterou zase vedla banka Goldman Sachs) si stát rozebrali v exekuci a přitom od daňových poplatníků EU uloupili další miliardy navíc (EFSF a ESM. Kde zůstaly miliardy na záchranu eura? Část II.). Řecko ukazuje iracionalitu evropského finančního systému, jeho začarovaný kruh korupce, zaprodanosti bankám a faktické neschopnosti zasáhnout ve prospěch občanů v zemi, která ztratila pud ekonomické a politické sebezáchovy (Řecko předává suverenitu státu mezinárodním bankéřům).

V zemi, kde postupně selhávají základní životní mechanismy dané na úrovni státu (nemocnice, důchody, banky,. školy, infrastruktura, výplaty...) - v takové zemi nelze žít. Odpověď na zhroucení země je dvojí. Za prvé, armáda nemůže nechat zemi padnout, je to její vlastenecká povinnost. Zatím nebyl uskutečněn vojenský převrat. Ale článek Příprava vojenského puče v Řecku ukazuje posun v myšlení armády. Neúnosná situace způsobila, že část armády (zatím pouze rezervisté a ne generálové) chce vojenský převrat a výstup z eurozóny, i když ne přímo z EU. Antifašisté se již dostali s fašisty do otevřeného střetu jako ve 30. letech v Německu před nástupem Hitlera k moci a mají první zavražděné oběti. Viz článek Dva umělci, dvě vraždy, jeden fašismus.

Za těchto okolností zkorumpovaný parlament bez lidové legitimity a spojený pouhou oportunistickou oposmlouvou chce zachovat Řecko v euru, aby dále mohl ničit zemi. Proti jsou jak ekonomové (viz naše články o bankovním systému EU), tak fašisté, tak i armáda. A nakonec budou proti i řečtí občané, kteří se vlastní hloupostí do dostali na samé dno. Dnes se mají hůře než na začátku 20. století. Ale na druhou stranu stejný parlament rozhodl, že extrémní pravici Zlatý úsvit částečně postaví mimo zákon tím, že zruší parlamentní imunitu jejím poslancům a sebere jim finance, které dostávají od státu jednak za získané hlasy a jednak jako příspěvek na politickou činnost. Jde zhruba o 2,75 miliónu euro, která tato strana získává od státu. Z toho, co jsme napsali je zřejmé, že zavírat vrata od vykradené stodoly nemá valný efekt.