Obama přesvědčivě vyhrál ve všech tzv. klíčových státech, kde tradičně rozhodují hlasy nerozhodnutých voličů (swing states). Předběžné sčítání ukazuje, že má minimálně 303 volitelů. Navíc prozatím vede ve státě Florida, takže jeho vítězství může být v podstatě drtivé. Výsledky floridského sčítání budou známy dnes večer našeho času. Po celých USA zatím Obama získal zatím 52,484 milionu hlasů a Romney jen 51,979 milionu. Obamovo volební vítězství opět ukázalo manipulativní roli pravicových médií v USA, které poslušně papouškuje většina našeho tisku.

Řeči českých pravicových deníků o vyrovnaném souboji jsou nesmysl, stačí se podívat do historie prezidentských voleb v USA. Ve volebním systému USA nerozhoduje počet odevzdaných hlasů, ale získaný počet tzv. volitelů, kteří prezidenta volí. Obamovo vítězství bylo minimálně stejné jako Johna Kennedyho v roce 1960 (303 tzv. electoral votes) a Richarda Nixona 1968 (303 electoral votes), Jimma Cartera 1976 (297). A rozhodně větší než u Geoge W. Bushe v roce 2000 (271 elektorátů). Ten navíc prohrál v absolutním počtu hlasů.

Jeho předchůdce George W. Bush měl v roce 2004 pouze 286 volitelských hlasů a v klíčovém státě Ohio se dostal do vážných potíží a vyhrál jen díky tomu, že Joh Kerry předčasným uznáním své porážky fakticky znemožnil přepočítávaní hlasů.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzi k článku uvidíte kliknutím na odkaz: Momentky - diskuze.