Načítání...
 

Archiv Zpráv jednou větou

ČR poskytla Ukrajině vojenský materiál za 3,5 mld Kč, chystá další dodávky
Česká vláda zatím poskytla Ukrajině vojenský materiál za více než 3,5 miliardy korun, řekla dnes (30.5.) ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vládě navrhne další dodávky za 600 až 700 milionů korun, dodala. Potvrdila, že Česko dodává na Ukrajinu i těžkou vojenskou techniku. “Podstatné je, aby ta pomoc byla kontinuální,” zdůraznila Černochová. Připomněla, že ministerstvo obrany také spolupracuje s ukrajinským velvyslanectvím v Praze na nákupu zbraní a vojenské techniky za peníze, které lidé a firmy posílají ambasádě na bankovní účet. Velvyslanectví takto zatím získalo zhruba 1,2 miliardy korun. Tuzemský zbrojařský průmysl přispěl darem minimálně 17 milionů korun, řekla ministryně. “Toto v součtu dělá z České republiky jednoho z největších podporovatelů Ukrajiny vojenským materiálem,” dodala. (Naše pravda)

Brzy černé skříňky pro všechna auta
"Krabička je dlouhá jen několik centimetrů a pravděpodobně ji nikdy neuvidíte, ale brzy bude v každém autě v Evropě. Od 6. července budou muset být nové modely automobilů vybaveny černou skříňkou, záznamovým zařízením ukrytým v prostoru pro cestující, což se nelíbí všem motoristům. To je to, čemu se běžně říká "práskač", a jeho další verze vejde do našich životů. (...) Záznamové zařízení, jehož cílem je zajistit větší bezpečnost na silnicích, bude v případě nehody schopno shromažďovat pět údajů: rychlost vozidla, zrychlení nebo brzdění, použití bezpečnostních pásů, sílu nárazu a otáčky motoru. Černá skříňka tak bude schopna shromáždit 30 sekund informací před nehodou a deset sekund po ní, což je podle jednoho sdružení příliš krátká doba záznamu. Na rozdíl od černých skříněk v letadlech tyto skříňky nezaznamenávají rozhovory ani údaje GPS, které jsou v případě sporu zásadní. Čip neodhalí, zda byla osoba pod vlivem alkoholu nebo zda při řízení používala telefon. (Agoravox)

Schillerová (ANO): Vláda nechává dopadnout následky zdražování na občany
Znovu tady musím zopakovat, že Česká republika je podle informací z Eurostatu z dubna 2022 zemí s třetí nejvyšší inflací v celé Evropské unii. Dle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen jsme v březnu měli 11,9 % inflaci, v dubnu dokonce 13,2. A dle indexu spotřebitelských cen, který kvantifikuje Český statistický úřad a obsahuje také imputované nájemné, což je takové specifikum nájemné vlastního bydlení, které se vykazuje i podle metodiky Českého statistického úřadu, jsme v březnu dosáhli závratných 12,7 % a v dubnu 14,2 %. To jsou všeobecně známá fakta. Samozřejmě když se podíváme na jednotlivé položky, zrychlil zejména růst cen pohonných hmot a olejů na 41,5 %, ceny elektřiny o 30,1 %, zemního plynu o 44,2 %, tepla, teplé vody o 17,5 %, tuhých paliv o 24 %. A vzrostly samozřejmě logicky i ceny nájemného - z bytu o 4,5 %, vodného o 5,3 %, stočného o 6,4 %, tuhých paliv o 24,1 %. Potraviny - tady řeknu jenom pár položek, protože bych to tady mohla číst hodinu - růst cen mouky zrychlil na 52,3 %, masa na 11 %, polotučného trvanlivého mléka na 31,3 %, vajec na 14,2 %, cukru 25,5 %. A samozřejmě logicky se zvýšily ceny stravovacích služeb o 19,5 %. Kdybych provedla komparaci - skutečně nechci zdržovat důležité téma, které nás dnes čeká - tak jenom řeknu: máslo, když se podíváte podle Českého statistického úřadu na cenu někdy v listopadu 2021, tak to bylo téměř 169 korun, nyní je cena skoro 178 korun. A takto bych mohla pokračovat. Chleba dnes stojí 37, skoro 38 korun. Kuřecí celé 68,30 a tak dále. Čili opravdu inflace drtí nás ve všech směrech. Ceny oděvů vzrostly o 21,4, obuvi o 15,2. (Parlamentní listy)

Havlíček (ANO): Energetická chudoba se může dotknout 30 % rodin
A rovnou zde uvádím, nebude to poslední zdražení v tomto roce. Nejenom, že se začnou přidávat ostatní společnosti energetické, ale s ohledem na fixace, s ohledem na ceny v roce 2021, 2022 a tak, jak se nakupují dnes energie na rok 2023, lze předpokládat, že další cenový růst bude na konci tohoto roku. Zatímco ještě před rokem 10 % domácností směřovalo k energetické chudobě, v tuto chvíli už jich je téměř 20 % a na konci roku lze předpokládat, že to bude 30 % rodin. Stejný problém zažívají energetické náročné obory firemní. (Parlamentní listy)

Okamura (SPD): Občané už jsou z těch složenek úplně zoufalí
České republice máme v současné době absolutně nejvyšší ceny energií ze všech okolních států. A je to kvůli vládě Petra Fialy, která je neschopná tuto věc řešit. Zatímco Slovensku, Rakousko, Německo a Maďarsko nakupují zemní plyn v rámci přímo uzavřených dvoustranných kontraktů s Ruskem v přepočtu za 5 až 7 korun za jeden metr krychlový, tak ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela za hnutí STAN nakoupil prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv 228 miliónů metrů krychlových plynu do našich poloprázdných zásobníků, navíc vlastněných německými firmami, za neuvěřitelných 37 korun za jeden metr krychlový, celkem tedy za 8,5 miliard korun. Přitom v případě existence přímého kontraktu s dodavatelem plynu, jak to činí Maďarsko, se toto množství dalo nakoupit maximálně za cirka 1,6 miliard korun. Navíc tento vládní nákup proběhl v rámci takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění v režimu nouzového stavu, který toto vládě umožňuje. Takže opět tady vidíme, jak lže jak premiér Petr Fiala, tak ministr vnitra Vít Rakušan za hnutí STAN, kteří říkají, že se nouzový stav občanů nijak nedotkne. (Parlamentní listy)

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se obrátil na Telegramu na současného prezidenta Zelenského se žádostí, aby mu povolili cestu do zahraničí
Přede dvěma dny se Porošenko dvakrát pokusil o vycestování do Polska přes hraniční přechod Rava-Russkaja, v obou případech byl však zastaven hlídkou. Ve svém dopise vysvětlil, že se hodlal účastnit kongresu a summitu Evropské lidové strany v nizozemském Rotterdamu. Exprezident sdělil, že dostal oficiální pozvání a povolení ke služební cestě podepsané předsedou Nejvyšší rady. „Poté, co byla zmařena moje cesta ve složení oficiální parlamentní delegace na Parlamentní shromáždění NATO, kde jsem hodlal požádat o poskytnutí Ukrajině akčního plánu pro vstup do NATO na letošním summitu aliance, doufám, že byly učiněny závěry a že již nikdo mi nebude bránit v cestě do Rotterdamu,“ napsal Porošenko. (Sputnik)

PS. Krysy opouštějí loď, je dobré to vědět. Porošenka stopli na hranicích s Polskem, je prý vyšetřován za korupci. To už je úplná komedie.

"Taktika je správná, ale neumožňuje rychlá vítězství". Generálplukovník Georgij Špak o průběhu speciální operace
Poláci pod národní vlajkou do Běloruska ani na Ukrajinu nepojedou. Jen žoldnéři, dobrovolníci - ať už je nazvete jakkoli, ale ne vojáci polské armády - ti mohou odejít do Donbasu, Lvovské oblasti nebo Ternopilské oblasti. Polsko je členem NATO a jeden výstřel NATO směrem k Rusku znamená začátek třetí světové války. Všichni to chápou a myslím, že Varšava dostala z Washingtonu jasný příkaz, aby nepřebírala iniciativu. Amerika nechce zemřít kvůli Ukrajině nebo Polsku. V globální jaderné válce, kterou se třetí světová válka nevyhnutelně stane, nebude vítězů. Pokud jde o cvičení v Bělorusku, jde o standardní vojenská opatření v reakci na manévry NATO na druhé straně hranice. Západní vojenský blok jich nyní provádí celou řadu, jednu za druhou. Alexandr Lukašenko ukazuje, že i on drží prst na spoušti. (Russian RT News)

Generální ředitel Mastercard: Platební systém SWIFT může být do pěti let nahrazen CBDC
Miebach, který se na WEF účastnil panelu o digitálních měnách centrálních bank pořádaného Global Blockchain Business Council, byl jedním z mála účastníků, kteří byli ochotni naznačit, že systém SWIFT, dlouho ovládaný západními zájmy, by se mohl stát zastaralým spolu s rozšířením digitálních měn mezi centrálními bankami. Šuškanda o CBDC, kterou média ještě před několika lety původně odmítala jako "konspirační teorii", se náhle stala hlavním proudem a technologie blockchainu se v roce 2022 dostaly do centra pozornosti Davosu. Federální rezervní systém dokonce zahájil aktivní veřejnou diskusi, v níž posuzuje opodstatněnost retailových produktů digitálních měn. Jen málokdo byl v Davosu ochoten připustit výsledek, který naznačil generální ředitel společnosti Mastercard, když tvrdil, že SWIFT bude i nadále převládat po celá desetiletí. Přesto téměř každá významná centrální banka na světě nyní usiluje o program digitální měny a MMF se mimořádně hlasitě vyjádřil o potřebě globálního systému digitálních měn v blízké budoucnosti, aby zajistil "stabilitu" tváří v tvář národním krizovým událostem způsobeným inflací. (Zero Hedge)

PS. Už je jasné, proč zahraniční supermarkety v Česku dělají útok na hotovost a ruší normální kasy, kde stojíme dlouhé fronty. Ten plastik s čipem je kompletně pod jejich kontrolou.

„Plyn máme na 9 dnů a zásobníky vlastní zahraniční firmy. Hrozí blackout.“ – Pavel Janeček

A co by se stalo, pokud bychom se skutečně od ruského plynu odstřihli? Zasvěceně a kvalifikovaně odpovídá někdejší šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček – expert, který toho o plynu a hospodaření s plynem ví jako málokdo v pořadu Luboše Xavera Veselého Talk. (Nová republika)

Po raketovém útoku na Dněpropetrovskou oblast přestaly komunikovat dva prapory polských žoldnéřů
Polští žoldnéři rozmístění v Dněpropetrovské oblasti přestali po raketovém útoku komunikovat. Silné údery na prostor rozmístění polských vojáků a žoldnéřů v oblasti Pavlogradu (Dněpropetrovská oblast) vedly k pravděpodobné likvidaci dvou praporů vojenského personálu. Jak vyšlo najevo, po nedávných raketových útocích na tuto oblast byla zcela přerušena veškerá komunikace s většinou polských žoldnéřských jednotek. Před několika dny ruský válečný zpravodaj Jevgenij Poddubnyj informoval, že v Pavlogradské oblasti byly dislokovány dva prapory polského vojenského personálu. Hned druhý den vyšlo najevo, že region byl vystaven silnému raketovému úderu, a v současné době se objevují informace, že se již několik dní nedaří navázat kontakt se skupinou Poláků. (AviaPro)